“ZAAMIN ULTRA 2023”ning yugurish yo‘lagi Zomin milliy tabiat bog‘i hududidan o‘tib, u 50K, 21K, 10K va 2K’dan iborat 4 ta masofadan iborat bo‘ldi.
50K masofasi bo‘yicha erkaklar o‘rtasida Artur Shaipov 5:00:49 natijasi bilan, ayollar o‘rtasida Shirin Yusupova 6:39:23 hisobi bilan g‘olib bo‘ldi.
21K masofasi bo‘yicha erkaklar o‘rtasida Nurziyot Bekaliyev 1:36:51 natijasi bilan, ayollar o‘rtasida Alesya Abramova 2:16:52 hisobi bilan zafar quchdi.
10K masofasi bo‘yicha erkaklar o‘rtasida Akmal Ochilqulov 0:43:36 natijasi bilan, ayollar o‘rtasida Aleksandra Cherkas 0:52:45 hisobida g‘olib bo‘ldi.
2K masofasi bo‘yicha erkaklar o‘rtasida Abdulloh Samatov 0:10:38 natijasi bilan, ayollar o‘rtasida Kira Mironenko 0:12:08 zafar quchdi.
Marrada “ZAAMIN ULTRA 2023” ishtirokchilariga medallar topshirildi. Bu yil medallar dizayni sun’iy idrok yordamida ishlab chiqildi.
Medal dumaloq shaklga ega. Undagi tashqi burama chiziqlar har bir yuguruvchi ko‘p soatlik mashg‘ulotlarda yengib o‘tadigan yo‘lning bepoyonligini anglatadi. Esdalik belgisining aylanuvchi o‘zagi doimiy harakat ramzidir.
Esdalik nishonining markaziy unsuri tog‘ cho‘qqisi hisoblanib, u ultramarafon o‘tkaziladigan joy – Zomin milliy bog‘ini gavdalantiradi hamda murakkab manzarali yo‘laklarni yodga soladi. Balandlik jismoniy sarhadlar, ichki to‘siqlarni mardonavor yengib o‘tish hamda bo‘lg‘usi ruhiy evrilishlarni anglatadi.
Undan ham chuqur tagma’no – bu jamiyatdagi salmoqli o‘zgarishlar hamdir. Poygada ishtirok etish har bir sportchining O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanuvchi xayriya inklyuziv loyihalarga qo‘shgan hissasi hisoblanadi.
Shunday qilib, mazkur medal hamjihatlik, ichki kuch va yuksak ezgu maqsadlar sari intilish ramzidir.
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasida ta’kidlanganidek, “Biz eng muhimi mushtarak maqsad yo‘lida minglab kishilarni birlashtirish, hammaga matonat orqali yaxshiroq va kuchliroq bo‘lish imkoniyatini berishga muvaffaq bo‘ldik. Ultramarafonga kelgan xorijlik sportchilarga kishilarimiz, tabiatimiz, madaniy an’analarimizdan iborat g‘aroyib O‘zbekistonni ko‘rsata oldik. Biz barchani Buxoro, Bo‘stonliq tumani, Samarqanddagi navbatdagi poygalarga taklif etaman. Bizning tadbirlarimiz yugurishdan ko‘ra ancha keng mazmun kasb etadi, ular dunyoni umumiy farovonlik manfaatlari yo‘lida ijobiy tarafga o‘zgartirishdir.
17-iyun kuni poyga arafasida “ZAAMIN ULTRA” ultramarafon mehmonlari va ishtirokchilari uchun elektron musiqa konserti uyushtirildi. Ochiq sahna maydonida minglab odamlar qarshisida QARAQOOM loyihasi, Yõldosh va DJ Smirnov ijro etdilar.

В забеге приняло участие более 2,000 спортсменов из порядка 20 стран.
Трасса ZAAMIN ULTRA 2023 проходила по территории Зааминского национального природного парка и включала четыре дистанции: 50К, 21К, 10К и 2К.
Победителями на дистанции 50K среди мужчин стал Артур Шаипов с результатом 5:00:49, среди женщин — Ширин Юсупова с результатом 6:39:23.
Победителями на дистанции 21К среди мужчин стал Нурзиёт Бекалиев с результатом 1:36:51, среди женщин — Алеся Абрамова с результатом 2:16:52.
Победителями на дистанции 10К среди мужчин стал Акмаль Очилкулов с результатом 0:43:36, среди женщин — Александра Черкас с результатом 0:52:45.
Победителями на дистанции 2К среди мужчин стал Абдуллох Саматов с результатом 0:10:38, среди женщин — Кира Мироненко 0:12:08.
На финише участникам ZAAMIN ULTRA 2023 были вручены медали. В этом году дизайн медалей был разработан искусственным интеллектом.
Медаль имеет круглую форму. Внешняя спираль символизирует бесконечность пути, который каждый бегун преодолевает в своих многочасовых тренировках. Вращающаяся сердцевина памятного знака — символ постоянного движения.
Центральным элементом является горный пик, он олицетворяет место проведения ультрамарафона — Зааминский национальный парк и напоминает о сложном живописном маршруте. Вершина символизирует преодоление: физических границ, внутренних преград и последующее духовное изменение.
Глубинный смысл — это и значительные изменения в обществе. Участие в забеге — вклад каждого спортсмена в благотворительные инклюзивные проекты, поддерживаемые Фондом развития культуры и искусства Узбекистана.
Таким образом, эта медаль является символом единения, внутренней силы и стремления к высоким целям.
Как отметили в Фонде развития культуры и искусства Узбекистана: «Нам удалось главное — объединить тысячи людей ради общей цели, дать возможность каждому через преодоление стать лучше и сильнее. Иностранным спортсменам, приехавшим на ультрамарафон, мы смогли показать удивительный Узбекистан: наших людей, нашу природу, наши культурные традиции. Мы приглашаем всех на забеги в Бухару, Бостанлыкский район, Самарканд. Наши события — это больше чем бег, это преобразование мира ради общего блага».
17 июня, накануне забега, для гостей и участников ультрамарафона ZAAMIN ULTRA состоялся концерт электронной музыки. На открытой сценической площадке перед многотысячной аудиторией выступили проект QARAQOOM, Yõldosh и DJ Smirnov.
Генеральные партнеры забега: Министерство молодежной политики и спорта Республики Узбекистан, Хокимият Джизакской области.