Ekspeditsiya iqlim o‘zgarishi va ekologik chaqiriqlar sharoitida mintaqaning barqaror rivojlanishiga xizmat qiluvchi innovatsion loyiha yechimlarini ishlab chiqish uchun Orol dengizi salohiyatini o‘rganish chaqirig‘iga safarbar qilingan. Ishtirokchilar mintaqa madaniyati, tarixi va atrof-muhitini tadqiq etish orqali kelgusi ilmiy ishlar uchun manbalarga ega bo‘ldilar.
Moddiy madaniyatni tadqiq etishda antropologik yondashuvga asoslanib, izlanuvchilar landshaftni insonlar bilan o‘zaro muloqotda bo‘lgan jonli muhit sifatida ko‘rib chiqdilar. Landshaft nafaqat o‘z-o‘zini anglash va idrokka ta’sir etadi, balki jahon madaniy va tarixiy merosining bir qismi hisoblanadi.
Ekspeditsiyaga “Formafantasma”, “IM A Studio”, “Applied Ingredients” kabi jahon dizayni va san’ati yulduzlari hamda 8 mamlakatdan Andrea Trimarki, Simone Farrezin, Sissel Tolaas, Katya Briskina, Shohruh Rahimov, Manuel Korrea, Ivan Dubkov, Mi Yu, Patrishiya Rid, Rahesh Ram, Yuliya Gromova, Geri Chjesi Chjan singari olim va tadqiqotchilar qo‘shildilar.
“San’at va ilm-fanni uyg‘unlashtirish – bu yo‘l. O‘zgarish – bu maqsad. Agar endilikda biz nima qilishni bilmasak, tadqiqotlarga murojaat etib, hamma narsaga yangi nazar bilan boqishimiz kerak. Qoraqalpogʻiston hududi juda boy va koʻp qatlamli tarixga ega, bu yerda qadimiy tamaddunlarga oid koʻplab arxeologik yodgorliklar mavjud. Biz o‘tmishdan saboq olib, kelajakni yaratish uchun o‘sha saboqlarni qo‘llashimiz kerak”. – Sissel Tolaas, hidlar bo‘yicha tadqiqotchi va rassom.
“Orol dengizi bo‘ylab sayohat bizni ekologik ofatning keskinligi hamda mintaqaning boy madaniy va ijtimoiy tarixi nuqtai nazaridan chuqur ta’sir qildi. 1–3-avgust kunlari Nukus shahrida boʻlib oʻtadigan yozuvchilik laboratoriyasida biz Orol dengizining ekologik oʻzgarishiga ro‘baro‘ bo‘lgan mintaqa ishtirokchilarining ishonch tuyg‘ularini parvarishlaymiz”. – Mi Yu, documenta Institut” kuratori.
“Tabiat go‘zalligi qo‘ynida bo‘lish meni ijodga ilhomlantirdi. Orol dengiziga sayohat chog‘ida atrof-muhitga inson ta’sirining halokatli asoratlariga guvoh bo‘ldim. Bo‘lg‘usi ijodiy qurilmam orqali men ushbu fojiadan jabr koʻrgan odamlar va yovvoyi tabiatning bardosh-matonatini eʼtirof etish va jamoatchilik xabardorligini oshirishga umid qilaman”. – Shohrux Rahimov, kulolchilik ustasi
Dala tadqiqotlari davomida olingan bilim va tajriba hududni barqaror rivojlantirish bo‘yicha yangi yondashuvlarni ishlab chiqish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi hamda dizayn, me’morchilik va san’at yo‘nalishidagi yangi loyihalar uchun ilhom manbai bo‘ladi.
Ushbu izlanishlar 2023-yil oktabrda bo ‘lib o‘tadigan Orolbo‘yi mintaqasini madaniyat, san’at va dizayn orqali qayta tiklash va o‘zgartirishga intilish maqsad qilingan Orol madaniyat sammiti arafasida olib borilmoqda.

Экспедиция призвана изучить потенциал Арала для создания инновационных проектных решений, способствующих устойчивому развитию региона в условиях изменения климата и экологических вызовов. Путем изучения культуры, истории и окружающей среды региона, участники получили материалы для дальнейших научных работ.
Основываясь на антропологическом подходе к изучению материальной культуры, исследователи рассмотрели ландшафт как живую среду, взаимодействующую с человеком. Ландшафт не только влияет на идентичность и восприятие, но и является частью мирового культурно-исторического наследия.
К экспедиции присоединились звезды мирового дизайна и искусства, такие как Formafantasma, IM A Studio, Applied Ingredients, а также ученые и исследователи из 8 стран: Андреа Тримарки, Симоне Фаррезин, Сиссель Толаас, Катя Брыскина, Шохрух Рахимов, Мануэль Корреа, Иван Дубков, Ми Ю, Патришия Рид, Рахеш Рам, Юлия Громова, Гэри Чжэси Чжан.
«Соединение искусства и науки — это путь. Изменения — это цель. Мы должны обращаться к исследованиям и смотреть на все новыми глазами, когда не знаем, что делать дальше. У региона Каракалпакстана очень богатая и многослойная история, здесь множество археологических памятников древних цивилизаций. Мы должны учиться у прошлого и применять эти уроки к созданию будущего.» — Сиссель Толаас, исследовательница запахов и художница.
«Путешествие по Аральскому морю глубоко тронуло нас с точки зрения остроты экологической катастрофы, а также богатой культурной и социальной истории региона. Во время писательской лаборатории, которая пройдёт 1-3 августа в Нукусе, мы будем культивировать уверенность участников из региона перед лицом экологической трансформации Аральского моря.» — Ми Ю, куратор, documenta Institut.
«Пребывание в окружении красоты природы по-настоящему вдохновило меня на творчество. Во время поездки к Аральскому морю, я был свидетелем разрушительных последствий воздействия человека на окружающую среду. Через мою будущую инсталляцию я надеюсь повысить осведомленность и почтить стойкость людей и дикой природы, пострадавших в результате этой трагедии.» — Шохрух Рахимов, мастер керамики
Полученные в ходе экспедиции знания и опыт будут служить основой для разработки новых подходов к устойчивому развитию региона, а также станут источником вдохновения для новых проектов в области дизайна, архитектуры и искусства.
Данное исследование предшествует Аральскому культурному саммиту, который состоится в октября 2023 года, целью которого является стремление к возрождению и трансформации региона Аральского моря посредством культуры, искусства, и дизайна.
Международные партнеры Аральского культурного саммита: Documenta Institut (Германия), TBA21 (Австрия/Италия), dieDAS (Германия), Nieuwe Instituut (Нидерланды), Institute for Postnatural Studies (Испания).
Участники: Christ&Gantenbein (Швейцария), IM A STUDIO (Великобритания), Applied Ingredients (Катар/Россия), Formafantasma (Нидерланды/Италия), Marina Otero (Нидерланды/Испания), Manuel Correa (Великобритания/Испания) и Sissel Tolaas (Норвегия/Германия).
Партнеры по образовательной программе: Академия дизайна Эйндховена, Делфтский технический университет, ETH Zurich, Архитектурная ассоциация.
Международные организации, принимающие участие в работе по возрождению региона: UNDP, Green Growth и GIZ.