BMTning Nyu-Yorkdagi bosh qarorgohida O‘zbekiston va Indoneziyaning BMTdagi Doimiy vakolatxonalari tomonidan tashkil etilgan “Barqaror rivojlanish uchun madaniyat va kreativ iqtisodiyotni rag‘batlantirish” mavzusida maxsus tadbir bo‘lib o‘tdi. Muhokamada tashkilotga a’zo mamlakatlar, BMT tuzilmalari va xalqaro tashkilotlar vakillari, shu jumladan, O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova hamda O‘zbekistonning BMTdagi Doimiy vakili Ulug‘bek Lapasov ishtirok etdilar.
Gayane Umerova kreativ sanoat tarmoqlarining iqtisodiy taraqqiyot va madaniy merosni asrab-avaylashdagi o‘rnini ta’kidlab, xalqaro hamkorlikning muhimligini qayd etdi. Shuningdek, u Toshkentda IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot anjumani muvaffaqiyatli o‘tkazilgani, 2025-yilda Samarqandda YUNESKOning 43-Bosh konferensiyasiga tayyorgarlik ko‘rilayotgani haqida so‘zlab berdi.
Kreativ iqtisodiyotning barqaror rivojlanish, ijtimoiy integratsiya va innovatsiyalarga qo‘shgan hissasi hamda kelgusidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.

В штаб-квартире ООН в Нью-Йорке прошло специальное мероприятие «Продвижение культуры и креативной экономики для устойчивого развития», организованное Постоянными представительствами Узбекистана и Индонезии при ООН. В обсуждении участвовали представители стран-членов, структур ООН и международных организаций, включая Гаянэ Умерову, председателя Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, и Улугбека Лапасова, Постоянного представителя Узбекистана при ООН.
Гаянэ Умерова подчеркнула роль креативных индустрий в экономическом развитии и сохранении культурного наследия, отметив важность международного сотрудничества. Она также рассказала об успешном проведении 4-й Всемирной конференции по креативной экономике в Ташкенте и подготовке к 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО в 2025 году в Самарканде.
Обсуждались вклад креативной экономики в устойчивое развитие, социальную интеграцию и инновации, а также перспективы дальнейшего сотрудничества.