Buxoro biyennalesi maydonlarida Islom san’ati biyennalesida ilk bor namoyish etilgan, “AlMusalla” mukofotining birinchi sovrindori bo‘lmish “To‘qish haqida” loyihasi namoyish etilmoqda.
Ushbu loyiha to‘qishni an’analar va zamonaviylikni birlashtirib, bunyodkorlik falsafasiga aylantiradi. Uning xurmo daraxti tolalaridan yasalgan tuzilmasi muloqot va barqaror kelajak ramzlarini anglatadi. Ushbu ajib makon o‘zlikni idrok etish, diydor-uchrashuvlar va ijodiyot uchun mushtarak dargoh sifatida mo‘ljallangan bo‘lib, turli talqinlar uchun ochiqdir.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi mazkur betakror loyihani Buxoroda namoyish etish imkoniyatini taqdim etganlari uchun Saudiya Arabistoni Madaniyat vaziri shahzoda Badr ibn Abdulloh ibn Farhon, “Diriyya” biyennalesi jamg‘armasi bosh direktori Aya Ol-Bakriy hamda shahzoda Navaf bin Ayyof raisligidagi hakamlar hay’ati a’zolariga chuqur minnatdorchilik izhor etadi!

The Bukhara Biennial is showcasing On Weaving, the winner of the inaugural AlMusalla Prize, first unveiled at the Biennial of Islamic Art.
The project transforms weaving into a philosophy of creation, uniting tradition and modernity. Its structure, made of date palm fibers, symbolizes dialogue and a sustainable future. The space is conceived as a universal place for prayer, gatherings, and creativity, open to diverse interpretations.
Uzbekistan Art and Culture Development Foundation extends its deep gratitude to the Minister of Culture of Saudi Arabia, Prince Badr bin Abdullah bin Farhan, to the CEO of the Diriyah Biennale Foundation, Aya Al-Bakree, as well as to the jury members chaired by Prince Nawaf bin Ayyaf, for the opportunity to present this unique project in Bukhara!