BMTning Nyu-Yorkdagi bosh qarorgohida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerovaning BMT Bosh kotibining Bosh Assambleya ishlari va konferensiyalar boshqaruvi bo‘yicha o‘rinbosari Movses Abelyan bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida 2025-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlikning tashkiliy va protokol jihatlari muhokama qilindi. Shuningdek, tomonlar madaniyat, ta’lim va tarixiy merosni asrab-avaylash sohalarida xalqaro hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari hamda shu kabi tadbirlarning mamlakatlar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlashdagi o‘rni yuzasidan fikr almashdilar.

В штаб-квартире ООН в Нью-Йорке состоялась встреча председателя Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умеровой с заместителем Генерального секретаря ООН по делам Генеральной Ассамблеи и конференционному управлению Мовсесом Абеляном.
В ходе беседы обсуждались организационные и протокольные аспекты подготовки к 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая пройдет в 2025 году в Самарканде. Также стороны обменялись мнениями о возможностях расширения международного сотрудничества в области культуры, образования и сохранения исторического наследия, а также о роли подобных мероприятий в укреплении диалога между странами.