“Buxoro biennalesi: Ipak yoʻli yuragidagi madaniy renessans”
Maftunkor o‘n hafta davomida Buxoro biennalesi ko‘hna Buxoro shahrida xalqaro miqyosda e’tirof etilgan 70 dan ortiq rassomlar, musiqachi, me’mor, shoir, usta hunarmand va dovrug‘li oshpazlarning betakror davrasiga mezbonlik qiladi.
“Dardli qalblarga darmon” mavzusidagi ilk anjumanda Igshaan Adams, Karsten Holler, Chjon Kvan, Tavares Strachan, Saule Suleymenova, Aysultan Seitov hamda Jahongir Boboqulov, Munisa Xolxo‘jaeva, Daniyar Davidov, Zilola Saidova va Jenya Kim kabi o‘zbekistonlik san’at vakillari ishtirok etadilar.
Tadbir tashabbuskori O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, san’at arbobi Diana Kempbell va me’morchilik bo‘yicha badiiy direktor Vael Al Avar bilan birgalikda biennale Buxoroni san’at, pazandachilik va madaniy kashf etishlarning mislsiz maydoniga aylantiradi. Shuningdek, u Buxoroning sinchiklab jilo berilgan tarixiy madrasalari, karvonsaroy va masjidlariga yangi hayot baxsh etgan holda meʼmoriy qayta anglashni o‘z ichiga oladi.

Бухарская биеннале: Культурный ренессанс в сердце Шелкового пути
В течение десяти очаровательных недель Бухарская биеннале будет проходить в древнем городе Бухара, где соберутся более 70 всемирно известных художников, музыкантов, архитекторов, поэтов, мастеров-ремесленников и знаменитых шеф-поваров.
В инаугурационной выставке «Рецепты разбитых сердец» примут участие такие международные художники, как Игшан Адамс, Карстен Хёллер, Чон Кван, Делси Морелос, Таварес Страчан, Сауле Сулейменова, Айсултан Сеитов, а также представители Узбекистана - Джахонгир Бобокулов, Муниса Холхуджаева, Данияр Давыдов, Зилола Саидова и Женя Ким.
Вместе с комиссаром Гаяне Умеровой, председателем Фонда развития культуры и искусства Узбекистана (ACDF), куратором Дианой Кэмпбелл и креативным директором архитектурного бюро Ваэлем Аль Аваром биеннале превратит Бухару в беспрецедентную арену художественных, кулинарных и культурных исследований. Она также будет включать в себя архитектурное переосмысление, вдохнув новую жизнь в тщательно отреставрированные исторические медресе, караван-сараи и бывшие мечети Бухары.