YUNESKOning “Ijodkor shaharlar tarmog‘i” dasturiga 2004-yilda asos solingan bo‘lib, uning ro‘yxati har ikki yilda yangilanib boriladi. U shaharlarning barqaror rivojlanishi, ijtimoiy integratsiyalashuvi va dunyoda madaniyat taʼsirini kengaytirishning harakatlantiruvchi kuchi hisoblanmish ijodkorlikka sarmoya kiritishga bel bog‘lagan shaharlar oʻrtasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish chaqirig‘iga xizmat qiladi.
Dastur doirasida BMT tashabbuslari, jumladan, 2030-yilgacha bo‘lgan davrda Barqaror rivojlanish maqsadlari qoʻllab-quvvatlanadi. Hozirda ushbu dasturga dunyoning 300 ga yaqin shaharlari kiritilgan.
“Ijodkor shaharlar tarmog‘i” 7 ta kreativ yo‘nalish: amaliy bezak va xalq san’ati, dizayn, kino, gastronomiya, adabiyot, media san’ati va musiqadan iborat. O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi Buxoroni amaliy bezak va xalq san’ati yoʻnalishi bo‘yicha hamda Buxoroda ijodkorlikning mazkur sohasini rivojlantirishning 4 yillik rejasini taqdim etdi.
“Buxoro YUNESKOning nufuzli “Ijodkor shaharlar tarmog‘i” dasturiga qo‘shilganidan chuqur iftixor tuyg‘usini tuyaman. Buxoroning tarixiy va madaniy merosi jahon hamjamiyatining munosib e’tirofiga sazovor bo‘ldi. Shuningdek, 2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini Samarqand shahrida o‘tkazish taklifi O‘zbekistonning YUNESKO doirasida qo‘shadigan hissasini yanada mustahkamlashiga aminman”. – Saida Mirziyoyeva, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yordamchisi.
2025-yilda Buxoroda zamonaviy dizayn va hunarmandchilik bo‘yicha birinchi biennale bo‘lib o‘tadi. Buxoroda biennalening o‘tkazilishi O‘zbekiston uchun mamlakatimizning xalqaro san’at hamjamiyatiga mansub bo‘lgani e’tirofi hamda dunyodagi madaniy va tarixiy nufuzini yuksaltirish kabi muhim maqsadlarni ko‘zlaydi.
Biennaleni o‘tkazish sharofati bilan mahalliy usta va musavvirlarda xalqaro hamkasblari bilan o‘zaro bahamjihat muloqot qilish imkoniyati tug‘iladi. Bu esa mutaxassislar o‘rtasida tajriba almashinuvi hamda an’anaviy hunarmandchilik salohiyatini zamonaviy manzara vaziyatida yangi joziba bilan kashf etilishida zalvarli ustuvorligini belgilab beradi.
“YUNESKO qabul qilgan qaror O‘zbekistonning tarixiy shaharlarida ijodkorlik sohasini rivojlantirishda yangi bosqichdir. Buxoro qadimiy tarixga ega shahar bo‘lib, xalq amaliy san’ati shahar madaniyatining birlamchi omillaridan biri bo‘lib kelgan. Belgilangan maqsad va vazifalarga muvofiq Jamg‘arma O‘zbekiston madaniy salohiyatiga oid xabardorlikni nafaqat xorijda keng ommalashtirish, balki milliy madaniy va ijodiy muhitni kengaytirish va rivojlantirishga intiladi. Mazkur xushxabar 2024-yil 2–4-oktabr kunlari yurtimiz mezbonlik qiladigan IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot anjumani arafasida O‘zbekiston uchun muhim ahamiyat kasb etadi”. – Gayane Umerova, Oʻzbekiston Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi hamda YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiyasi raisi.
Ushbu tarmoqning ishtirokchi shaharlari ijodkorlik va madaniy sohalarni rag‘batlantirish, ilgʻor tajribalarni almashish, madaniy hayotda qatnashish darajasini oshirish hamda iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyot rejalarini ishlab chiqishda madaniyatni inobatga olish maqsadlarida hamkorlik qilish va sheriklik munosabalatlarni rivojlantirish majburiyatlarini o‘z zimmasiga oladi.

Программа ЮНЕСКО «Сеть творческих городов» была основана в 2004 году и дополняется раз в два года. Она призвана развивать международное сотрудничество между городами, готовыми инвестировать в творчество – двигатель устойчивого развития городов, социальной интеграции и расширения влияния культуры в мире.
В рамках Программы поддерживаются инициативы ООН, в том числе Цели в области устойчивого развития до 2030 года. В настоящее время около 300 городов со всего мира включены в Программу.
«Сеть творческих городов» охватывает семь креативных направлений: декоративно-прикладное и народное искусство, дизайн, кино, гастрономия, литература, медиаискусство и музыка. Фонд развития культуры и искусства Узбекистана представил Бухару по направлению декоративно-прикладное и народное искусство, а также четырехлетний план развития этой сферы творчества в Бухаре.
«Гордимся тем, что Бухара была добавлена в престижную Программу ЮНЕСКО «Сеть творческих городов». Историческое и культурное наследие Бухары получило достойную оценку со стороны мирового сообщества. Также уверена в том, что предложение о проведении 43-ой Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде в 2025 году усилит вклад, вносимый Узбекистаном в рамках ЮНЕСКО», –– Саида Мирзиёева, Помощник Президента Республики Узбекистан.
В 2025 году в Бухаре пройдёт первая Биеннале современного дизайна и ремесел. Проведение Биеннале в Бухаре имеет важные для Узбекистана цели — включение страны в международное арт-сообщество и повышение культурно-исторического имиджа в мире.
Благодаря проведению Биеннале появится возможность взаимодействия местных мастеров и художников с международными коллегами. Это откроет возможность для обмена опытом между специалистами и даст вектор в раскрытии потенциала традиционного ремесленничества в современном контексте.
«Решение ЮНЕСКО – новый этап в развитии креативного сектора в исторических городах Узбекистана. Бухара – город с древней историей, где народное искусство было одним из ключевых факторов в городской культуре. В соответствии с поставленными целями и задачами Фонд нацелен не только повышать осведомленность о культурном потенциале Узбекистана за рубежом, но также расширять и развивать национальную культурную и творческую среду. Данная новость имеет особую важность для Узбекистана перед проведением IV Всемирной конференции по креативной экономике в октябре 2024 года в Ташкенте», –– Гаянэ Умерова, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана и Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО.
Города-участники Сети обязуются сотрудничать и развивать партнерские отношения в целях содействия творчеству и индустрии культуры, обмениваться передовым опытом, повышать уровень участия в культурной жизни, а также учитывать культуру при разработке планов экономического и социального развития.