1-noyabr kuni Samarqandda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasida “Muzeylarda sun’iy intellektning roli” mavzusidagi xalqaro konferensiya o‘z ishini boshladi. Tadbir O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan YUNESKO, Fransiya Madaniyat vazirligi hamda Gyume muzeyi hamkorligida tashkil etildi.
Mazkur konferensiya yetakchi muzeylar, xalqaro tashkilotlar va texnologik kompaniyalar vakillarini bir maydonga jamlab, sun’iy intellektning madaniy merosni asrashdagi o‘rni hamda madaniyat sohasida texnologiyalarni barqaror qo‘llash yo‘nalishlaridagi dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun muhim muloqot maydoniga aylandi.

1 ноября в Самарканде в рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО открылась конференция «Роль искусственного интеллекта в музеях», организованная Фондом развития культуры и искусства Узбекистана совместно с ЮНЕСКО, Министерством культуры Франции и музеем Гиме.
Конференция объединила представителей ведущих музеев, международных организаций и технологических компаний, став площадкой для обсуждения роли искусственного интеллекта в сохранении культурного наследия и развитии устойчивых подходов к применению технологий в сфере культуры.