Orol madaniyat sammitida “Madaniyat, me’morchilik va meros: iqlim harakatiga turtki yasovchi bosh omillar” mavzusidagi sho‘bada iqlim chaqiriqlariga yechim topishda madaniyatning rolini o‘rganish uchun O‘zbekiston va Yevropa ekspertlarini birlashtirmoqda.
Muhokamada nomoddiy madaniyat va arxeologiya murakkab ekologik sharoitlarda qanday betalafot qolishi mumkinligi hamda madaniy meros o‘zlikni anglash, barqarorlik va jamoani qanday mustahkamlashi olishi masalalariga e’tibor qaratadi.
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova madaniy merosni asrab-avaylash va targ‘ib qilish bo‘yicha umummilliy darajadagi sa’y-harakatlarga alohida to‘xtaldi. O‘zbekiston madaniy diplomatiyasining yetakchi targ‘ibotchisi sifatida u madaniy merosning ham birlashtiruvchi qudrati, ham iqlimga mos innovatsiyalarning harakatlantiruvchi kuchi sifatidagi ahamiyatini ta’kidladi.

На Аральском культурном саммите в рамках сессии "Культура, архитектура и наследие: Катализаторы климатических действий" объединила экспертов из Узбекистана и Европы для изучения роли культуры в решении климатических проблем.
В ходе дискуссии обсуждалось, как нематериальная культура и археология могут выжить в суровых условиях окружающей среды, и как наследие укрепляет идентичность, устойчивость и сообщество.
Гаяне Умерова, председатель Фонда развития искусства и культуры Узбекистана, рассказала о национальных усилиях по сохранению и популяризации наследия. Будучи ведущим сторонником культурной дипломатии Узбекистана, она подчеркнула важность наследия как объединяющей силы и движущей силы инноваций, учитывающих климат.