Ushbu erishilgan yutuqni nishonlash va an’anaviy hunarmandchilik sohasida xalqaro madaniy almashinuvni yanada rivojlantirishni rag‘batlantirish maqsadida o‘zbek hunarmandchiligining yuragi bo‘lmish ko‘hna Buxoroda 30–31-may kunlari bahs-munozaralar, mahorat darslari va amaliy mashg‘ulotlar kabi maxsus tadbirlar o‘tkaziladi.
30-may kuni madaniy tadbirlar dasturi “Homo Faber Guide”ning “O‘zbekistonga oid bobi” taqdimoti bilan ochiladi. Uni Mikelanjelo jamg‘armasining ijrochi direktori Alberto Kavalli va O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasining ijrochi direktori Gayane Umerova olib boradilar. “Hunarmandlik kuchi” nomli sho‘ba yig‘ilishida taniqli dizayner va hunarmandlar Nada Debs (Livan) va Ahmad Angaviy (Saudiya Arabistoni) ham ishtirok etadilar.
“Biz Oʻzbekiston Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi bilan hamkorlik qilayotganimizdan mamnunmiz. Ushbu hamkorlik ham O‘zbekistonga oid alohida bob, ham markaziy osiyolik ilk usta hunarmandlarning “Homo Faber Guide” yo‘riqnomasiga kiritilishiga bagʻishlangan barcha madaniy dasturning asosini tashkil etdi. Hunarmandchilik hayotni o‘zgartirishi mumkin degan e’tiqoddan kelib chiqib, Mikelanjelo jamg‘armasi hunarmandlarni mazkur sohani qadrlovchi muxlislar bilan tanishtirib, ularga barqaror xizmat pillapoyalaridan ko‘tarilishlariga hissa qo‘shadi, yosh avlodni qo‘llab-quvvatlaydi va mohir hunarmandlikni rag‘batlantiradi. Biz turli hunarmandchilik ko‘nikmalarini nazarimizga tushirish, targ‘ib etish va qo‘llab-quvvatlash maqsadida qadriyatlarimiz va ko‘zqarashlarimiz bilan baham ko‘rishgan maslakdosh hamfikr tashkilotlarning madadlariga tayanamiz. Biz Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasining bebaho tavsiyalari sharofati bilan o‘zbekistonlik ustalarining bebaho xazinalarini kashf etishni sabrsizlik bilan kutib qolamiz”.
Alberto Kavalli,
Mikelanjelo jamg‘armasining ijrochi direktori
“Homo Faber Guide”da “O‘zbekistonga oid bob”ning paydo bo‘lishi an’anaviy o‘zbek madaniyatining ichki dunyosi borlig‘ini yanada teranroq anglash yo‘lidagi muhim qadamdir. Tarixi yuzlab yillarga borib taqaluvchi hunarmandchilikning qadr-qimmatini anglash orqaligina madaniy o‘zlikni asrab-avaylash haqida so‘z yuritish mumkin. Biz uchun “O‘zbekiston bobi”ning vujudga kelishi muayyan piri ustozlarning e’tirofigina emas, uning miqyosi ancha keng, ya’ni butun o‘zbek madaniyatining tan olinishidir.
Mikelanjelo jamg‘armasi zamonaviy dunyoda hunarmandchilikning o‘rnini anglab yetishda salmoqli hissa qo‘shayotgan maslakdosh mutaxassislar bilan uchrashish imkoniyatini berdi. Ishonchim komilki, hamkorligimiz davom ettiriladi, holbuki, oʻzbek hunarmandchiligi amaliyotlarini jahon madaniy makoniga singdirish, sanʼatshunoslar, dizaynerlar, madaniyatshunoslar va sohaning chinakam zarshunoslari bilan ijodiy muloqot orqaligina hunarmandchilik rivojiga yangi turtki baxsh etishimiz, an’anaviy turmush tarzini qo‘llab-quvvatlashimiz mumkin, busiz esa madaniyatni taraqqiy ettirish imkonsizdir”.
Gayane Umerova,
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi ijrochi direktori
“Homo Faber” yo‘llanmasi ro‘yxatiga o‘zbekistonlik ustalarni kiritilishiga bag‘ishlangan maxsus tadbirlar doirasida, Mikelanjelo jamgʻarmasi rahbarlari Samarqandga tashrif buyurib, mahalliy hunarmandlar va madaniy meros inshootlari bilan tanishadilar. Shuningdek, O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va Mikelanjelo jamg‘armasi kashtachilik yo‘nalishida tahsil olayotgan 10 nafar xorijlik talaba va yosh mutaxassislarga Buxoroga tashrif buyurib, o‘zbekistonlik tengdoshlari va hunarmandlari bilan tajriba almashish, Oʻzbekistonning boy tarixi va madaniyatiga sho‘ng‘ish, anʼana va urf-odatlar bilan tanishish hamda “Homo Faber Guide” ro‘yxatida keltirilgan taniqli hunarmandlar bilan shaxsan uchrashish uchun noyob imkoniyatni taqdim etadi.
Mazkur madaniy almashinuvni qo‘llab-quvvatlagan holda “Homo Faber Guide” muharriri Andrea Tomasi ham hunarmandchilik maskanlari, yetakchi mutaxassislar va ustalar haqida batafsilroq ma’lumotga ega bo‘lish maqsadida mamlakat bo‘ylab sayohat qiladi. Ushbu tadqiqot “Homo Faber Guide” saytida o‘zbek hunarmandchiligi an’analarining virtual makondagi tafsilotlarini 2023-yilning oxirigacha kengaytirishga qaratilgan.
“Homo Faber” loyihasi shafeligidagi Buxorodagi tadbirlar yangi yaxshi an’ana hisoblanib, O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasining o‘zaro anglashuv va turli hunarmandchilik amaliyotlariga hurmat bajo keltirish singari yuksak qadriyatlarga sadoqatini namoyish etuvchi har yillik tadbirga aylanishi lozim. Aynan jahon madaniy boyligi va hunarmandchiligining rang-barangligini asrab-avaylash va ommalashtirishga qaratilgan tashabbuslar orqali an’anaviy o‘zbek hunarmandchiligi insoniyat madaniy merosidan munosib o‘rin egallay oladi.
Tadbirlar dasturi quyidagi maqsadlarga yo‘naltirilgan:
– O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi va Mikelanjelo jamg‘armasi o‘rtasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va uzoq muddatli sheriklik munosabatlarini o‘rnatish;
– ijodkorlik va hunarmandchilikning xalqaro rivojlanishiga nisbatan O‘zbekistonning mavqeini namoyish etish;
– Buxoroning YUNESKO ijodkor shaharlar tarmog‘iga kiritilishda nomzod sifatida mavqeini mustahkamlash;
– Mikelanjelo jamg‘armasi loyihalari orqali mamlakat rivojiga ko‘maklashish uchun hunarmandlarni jalb etish;
– butun dunyo kashtachilik ustalarini zardo‘zlik san’ati bilan tanishtirish va mahalliy ustaxonalarda ijodkorlikni rag‘batlantirish.

Чтобы отметить это достижение и способствовать дальнейшему развитию международного культурного обмена в области традиционных ремесел, в Старой Бухаре — сердце узбекского ремесленничества, 30 и 31 мая пройдут специальные мероприятия: дискуссии, мастер-классы и семинары.
30 мая программа культурных мероприятий откроется презентацией «Узбекской главы» Homo Faber Guide, которую проведут Альберто Кавалли, исполнительный директор Фонда Микеланджело, и Гаянэ Умерова, исполнительный директор Фонда развития культуры и искусства Узбекистана. В панельной дискуссии «Сила ремесла», также примут участие известные дизайнеры и ремесленники Нада Дебс (Ливан) и Ахмад Ангави (Саудовская Аравия).
«Мы рады сотрудничеству с Фондом развития искусства и культуры Узбекистана, которое легло в основу как «Узбекской главы», так и всей культурной программы, посвященной включению первых мастеров-ремесленников из Центральной Азии в Homo Faber Guide. Руководствуясь верой в то, что ремесло может изменить жизнь, Фонд Микеланджело знакомит ремесленников с ценителями, помогая им построить устойчивую карьеру, поддерживает молодое поколение и поощряет мастерство. Мы полагаемся на поддержку организаций-единомышленников, разделяющих наши ценности и взгляды, чтобы замечать, продвигать и поддерживать различные ремесленные навыки. Мы с нетерпением ждем возможности открыть для себя всё богатство мастеров Узбекистана, благодаря бесценным рекомендациям Фонда развития искусства и культуры».
Альберто Кавалли, исполнительный директор Фонда Микеланджело
«Появление «Узбекской главы» в Homo Faber Guide — это важный шаг на пути внутреннего самоопределения традиционной узбекской культуры. Только через осознание ценности ремесел, история которых насчитывает сотни лет, мы можем говорить о сохранении своей культурной идентичности. Для нас появление «Узбекской главы» — это гораздо больше, чем признание конкретных мастеров, это признание всей узбекской культуры.
Фонд Микеланджело дал возможность встретиться с единомышленниками, специалистами, которые вносят значительный вклад в осмысление места ремесленничества в современном мире. Я уверена, что наше сотрудничество будет продолжено, ведь только через включение узбекских ремесленных практик в мировое культурное пространство, творческий диалог с искусствоведами, дизайнерами, культурологами и истинными ценителями, мы можем дать новый импульс развитию ремесел и поддержать традиционный уклад жизни, в отрыве от которого невозможно развитие культуры».
Гаянэ Умерова, исполнительный директор Фонда развития культуры и искусства Узбекистана
В рамках специальных мероприятий, посвященных включению узбекских мастеров в путеводитель Homo Faber Guide, руководители Фонда Микеланджело посетят Самарканд и познакомятся с местными ремесленниками и объектами культурного наследия. Фонд развития культуры и искусства Узбекистана и Фонд Микеланджело также предоставят уникальную возможность десяти иностранным студентам и молодым специалистам, изучающим искусство вышивки, посетить Бухару для обмена опытом с узбекскими сверстниками и мастерами, погрузиться в богатую историю и культуру Узбекистана, познакомиться с традициями и обычаями, а также встретиться с известными ремесленниками, представленными в Homo Faber Guide.
Поддерживая этот культурный обмен, редактор Homo Faber Guide Андреа Томаси также отправится в поездку по стране, чтобы узнать больше о ремесленных площадках, экспертах и мастерах. Это исследование призвано расширить присутствие узбекских ремесленных традиций на веб-сайте Homo Faber Guide до конца 2023 года.
Мероприятия под эгидой проекта Homo Faber в Бухаре — это новая традиция, которая должна стать ежегодным событием, демонстрирующим приверженность Фонда развития культуры и искусства Узбекистана идеалам взаимопонимания и уважения разнообразных ремесленных практик. Именно посредством инициатив, направленных на сохранение и популяризацию мирового богатства и разнообразия ремесленного мастерства, традиционные узбекские ремесла смогут занять заслуженное место в культурном наследии человечества.
Программа мероприятий направлена на:
– укрепление международного сотрудничества и установление долгосрочного партнерства между Фондом развития культуры и искусства Узбекистана и Фондом Микеланджело;
– демонстрацию позиции Узбекистана в отношении международного развития творчества и ремесел;
– усиление позиции Бухары в качестве кандидата на включение в Сеть творческих городов ЮНЕСКО;
– привлечение ремесленников для содействия развитию страны через проекты Фонда Микеланджело;
– знакомство мастеров вышивки всего мира с золотым шитьем и стимулирование творчества в местных мастерских.