Milanda bo‘lib o‘tayotgan “Ertangi kun sanʼatiʼʼ xalqaro anjumani doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Markaziy Osiyoda shu miqyosdagi ilk xalqaro san’at tadbiri — Buxoro biennalesi taqdimotini oʻtkazdi.
Shoʻba bahs-munozarasida biennale sanʼat muhofizi Diana Kempbell va haykaltarosh Entoni Gormli ishtirok etdilar. Unda muhofizlik gʻoyasi, Buxoroning tarixiy va me’moriy hodisa sifatidagi o‘rni, shuningdek, o‘ziga xos yondashuv, yaʼni barcha asarlar O‘zbekistonda mahalliy ustalar bilan hamkorlikda yaratilayotgani muhokama etildi.
Biennale 2025-yil 5-sentabrdan 20-noyabrgacha bo‘lib o‘tadi va keng jamoatchilik uchun ochiq bo‘ladi. Bu uzoq muddatli madaniy dasturning debochasi bo‘lib, uning doirasida Buxoroda ta’lim va ko‘rgazma infratuzilmasiga ega yangi madaniyat oʻchogʻi shakllantirilmoqda.

В рамках международного форума Art for Tomorrow в Милане Гаянэ Умерова, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, презентовала Бухарскую биеннале 2025 — первое международное арт-событие такого масштаба в Центральной Азии.
В панельной дискуссии приняли участие куратор биеннале Диана Кэмпбелл и скульптор Энтони Гормли. Обсуждались кураторальная концепция, роль Бухары как исторического и архитектурного контекста, а также уникальный подход - все произведения создаются в Узбекистане в сотрудничестве с местными мастерами.
Биеннале пройдёт с 5 сентября по 20 ноября 2025 года и будет открыта для широкой публики. Это начало долгосрочной культурной программы, в рамках которой в Бухаре формируется новый Культурный район с образовательной и выставочной инфраструктурой.