Milanda bo‘lib o‘tayotgan “Ertangi kun sanʼatiʼʼ xalqaro anjumani doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Markaziy Osiyoda shu miqyosdagi ilk xalqaro san’at tadbiri — Buxoro biennalesi taqdimotini oʻtkazdi.
Shoʻba bahs-munozarasida biennale sanʼat muhofizi Diana Kempbell va haykaltarosh Entoni Gormli ishtirok etdilar. Unda muhofizlik gʻoyasi, Buxoroning tarixiy va me’moriy hodisa sifatidagi o‘rni, shuningdek, o‘ziga xos yondashuv, yaʼni barcha asarlar O‘zbekistonda mahalliy ustalar bilan hamkorlikda yaratilayotgani muhokama etildi.
Biennale 2025-yil 5-sentabrdan 20-noyabrgacha bo‘lib o‘tadi va keng jamoatchilik uchun ochiq bo‘ladi. Bu uzoq muddatli madaniy dasturning debochasi bo‘lib, uning doirasida Buxoroda ta’lim va ko‘rgazma infratuzilmasiga ega yangi madaniyat oʻchogʻi shakllantirilmoqda.

During the Art for Tomorrow international forum in Milan, Gayane Umerova, Chairperson of Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, presented the Bukhara Biennale 2025, the first international art event of this scale in Central Asia.
Biennale curator Diana Campbell and sculptor Antony Gormley took part in the panel discussion. They discussed the curatorial concept, the role of Bukhara as a historical and architectural context, as well as the unique approach - all works are created in Uzbekistan in co-operation with local masters.
The Biennale will take place from 5 September to 20 November 2025 and will be open to the general public. This is the beginning of a long-term cultural programme, within the framework of which a new Cultural District with educational and exhibition infrastructure is being formed in Bukhara.