2024-yil 18-iyul Toshkentdagi City Mall’da “Jadidlar. Turkistonga maktublar” nomli jadidlarning ta’lim va maorif sohasidagi tashabbuslariga bag‘ishlangan yangi multimedia ko‘rgazmasi o‘z ishini boshlaydi. Namoyish ashyolari Germaniyaga o‘qishga yuborilgan turkistonlik talabalarning tarixi ochib beriladi. Maxsus “Jadidlar. Turkistonga maktublar” ko‘rgazmasi uchun savdo markazida 1400 kv.metrdan ortiq maydonga ega alohida joy ajratilgan.
“Jadidchilik XX asr boshidagi zalvarli ijtimoiy-siyosiy va madaniy harakat sifatida Markaziy Osiyoni rivojlantirishda ustuvor rol oʻynagan. Jadidchilik mintaqadagi ko‘plab muhim o‘zgarishlarga turtki yasab, bugungi kunda jamiyatga hamon o‘z ta’sirini o‘tkazishda davom etmoqda. Tarixning ushbu bobi bilim va taraqqiyotga intilish jamiyatni qanday o‘zgartira olishi, to‘siqlarni yengib o‘tishga ko‘maklashishi va porloq istiqbol sari poydevor yarata olishi mumkinligini namoyish etadi”. – Saida Mirziyoyeva, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yordamchisi.
“Jadidlar. Turkistonga maktublar” ko‘rgazmasi keng jamoatchilik diqqat-e’tiborini Markaziy Osiyo tarixining muhim bobiga qaratishga qaratilgan. Jadidchilik bu yerda XX asr boshlarida vujudga kelgan peshqadam harakat sifatida mintaqa taʼlim tizimini tubdan isloh qilishda muhim rol oʻynagan.
“Yangi multimedia ko‘rgazma loyihasi jadidlar haqidagi ma’lumotlarni zamonaviy texnologiyalar orqali yoshlar uchun yangi, tushunarli va qulay shaklda qabul qilishga yordam beradi. Biz tarixni barcha avlod vakillari uchun ochiq va qiziqarli bo‘lishiga intilamiz toki tashrif buyuruvchilar jadidchilikning ahamiyati va uning zamonaviy dunyoga ta’siri haqidagi tasavvurlari boyisin”. – Gayane Umerova, Oʻzbekiston Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi raisi.
Ko‘rgazmada bir nechta bo‘limlar mavjud bo‘lib, unda tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori Bahrom Irzayev tomonidan saralab to‘plangan arxiv materiallari yordamida tashrif buyuruvchilarga moziyga g‘oyibona sayohat qilishdek betakror tajribani taqdim etuvchi uch tildagi tasviriy va ovoz qurilmalari taqdim etiladi.
“Ko‘rgazmada jadidlar navqiron avlodining ong-shuurlari yo‘g‘rilgan g‘oyalari va sa’y-harakatlari zamonaviy o‘zbek jamiyatining shakllanishiga qanday xizmat qilganini ko‘rsatib beruvchi noyob tarixiy hujjat, buyum va ashyolar taqdim etilgan. Umid qilamanki, ko‘rgazmaga tashrif buyuruvchilar 73 nafar talabadan iborat jadidlar avlodining mintaqamiz madaniy-ma’rifiy merosiga qo‘shgan hissasiga munosib baho berib, ularning bilim va yuksaklikka intilishlaridan ilhomlanadilar”. – Bahrom Irzayev, tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori.
Ko‘rgazmaning ssenografiyasi va ovozli hikoyasi jadidlar tarixi, ularning ma’rifat va milliy istiqlol yo‘lidagi orzu-umidlari mujassam multimedia proyeksiyalari orqali taqdim etilgan. Ko‘rgazma ssenografiyasining o‘zi jadidchilik davri talabalari haqida hikoya qiluvchi beshta solnomaviy va mavzuga aloqador hududlarga bo‘lingan.
Ko‘rgazmada jadidlar davriga oid nodir arxiv materiallari: maktublar, maqolalar va fotosuratlar ham namoyish etiladi. Ularning aksariyati ilk bor jamoatchilik e’tiboriga havola qilinmoqda.
XX asrning birinchi choragida Turkiston jadidchilik harakati namoyandalari ta’lim-tarbiya jamiyat taraqqiyotining eng ishonchli vositasi, deb hisoblaganlar. “Taraqqiy”, “Najot”, “Shuhrat”, “Samarqand”, “Sadoi Turkiston” “Sadoi Farg‘ona” gazetalari hamda “Oyina” jurnali jamiyatni taraqqiyot yo‘liga olib chiqish maqsadida yaratiladi. 1922-yilning birinchi yarmida jadidlar tomonidan yoshlarni chet ellarda tahsil olish va madaniy almashinuv uchun tayyorlashda muhim rol o‘ynagan, ma’rifatparvarlik va milliy istiqlol g‘oyalarini yanada rivojlantirishda tayanch va minbar bo‘lib xizmat qilgan “Ko‘mak” jamiyati tuziladi.
“O‘sha davrlar ijtimoiy va iqtisodiy qoloqlikni bartaraf etishni taqozo etar edi. Jadidlar taraqqiyotga faqat maorif orqaligina erishish mumkinligini anglab yetadilar. Ularning ta’lim sohasidagi islohotlari nafaqat yoshlarning savodxonligini oshirish va dunyoqarashlarining kengayishiga xizmat qiladi, balki kelgusi ijtimoiy-iqtisodiy evrilishlarga ham zamin yaratadi. Jadidlar sa’y-harakatlari sharofati bilan maorif ijtimoiy hayotni o‘zgartirishning qudratli quroliga aylanib, Markaziy Osiyoning kelgusi rivojiga asos soladi”. – Adib Xolid, Karlton kolleji (AQSh) tarix fanlari professori, Markaziy Osiyo bo‘yicha yetakchi mutaxassis.
“Jadidlar. Turkistonga maktublar” multimedia ko‘rgazmasi ta’lim, madaniy almashinuv va taraqqiyot sari ezgu orzu-niyatlarning ahamiyati haqida mustaqil izlanish va fikr-mulohaza yuritish uchun taklifdir. Jadidlar tarixining yangi qirralarini kashf etishga yetaklovchi o‘tmish va bugungi kunning mushohadali hikoyalariga sho‘ng‘ing!

On 18 July 2024 in Tashkent City Mall will open a new multimedia exhibition ‘Jadids. Letters to Turkestan’ dedicated to the initiatives of the Jadids in the field of education and enlightenment. The exhibition tells the story of students from Turkestan who were sent to Germany to study. Especially for the exhibition ‘Jadids. Letters to Turkestan’ exhibition, a separate space of more than 1,400 square metres was allocated in the shopping centre.
‘Jadidism, as a significant socio-political and cultural movement of the early 20th century, played a key role in the development of Central Asia. Jadidism catalysed many important changes in the region that continue to influence society today. This chapter of history demonstrates how the pursuit of knowledge and progress can change society, help overcome obstacles and create a foundation for a bright future,’ - Saida Mirziyoyeva, Assistant to the President of the Republic of Uzbekistan.
The exhibition ‘Jadids. Letters to Turkestan’ is designed to draw the attention of a wide audience to an important chapter in the history of Central Asia. Jadidism, as a progressive movement that originated here in the early twentieth century, played a key role in the history of Central Asia.
‘The new multimedia exhibition project promotes information about Jadidism through modern technology, in a new, understandable and accessible format for young people. We aim to make the history accessible and interesting for all generations, thanks to which visitors will be able to learn about the significance of Jadidism and its impact on the modern world,’ - Gayane Umerova, Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation.
The exhibition features several sections accompanied by visual and sound installations in three languages, presenting visitors with a unique experience of immersing themselves in the past through archival materials collected by Bakhrom Irzaev, PhD in Historical Sciences.
‘The exhibition presents rare historical documents and materials that show how the ideas and actions of the young generation of Jadid contributed to the formation of modern Uzbek society. I hope that visitors to the exhibition will be able to appreciate the contribution of the 73 students of the Jadid generation to the cultural and intellectual heritage of our region and be inspired by their pursuit of knowledge and progress,’ - Bakhrom Irzaev, Ph.D. in Historical Sciences.
The scenography and soundscape of the exhibition is presented through multimedia projections that showcase the history of the Jadidis and their quest for enlightenment and national independence. The stage design of the exhibition itself is divided into five chronological and thematic zones that tell the story of the students of the Jadidism era.
The exhibition will also showcase rare archival materials: letters, articles and photographs from the Jadid era. Many of them will be presented for the first time.
In the first quarter of the twentieth century, the Jadids of Turkestan believed that education was the most reliable tool for the development of society. The newspapers ‘Tarakkiy’, ‘Najot’, ‘Shukhrat’, ‘Samarkand’, ‘Sadoi Turkiston’, ‘Sadoi Fargona’ and the magazine ‘Oyina’ were created to put society on the path of progress. In the first half of 1922, the Kumak Society was established by the Jadids, which played an important role in preparing the youth to be sent abroad for study and cultural exchange, serving as a support and platform for the further development of ideas of enlightenment and national independence.
‘During this period, it was necessary to overcome social and economic backwardness. The Jadids realised that it was only through education that progress could be made. Their educational reforms not only increased literacy and broadened the horizons of the youth, but also paved the way for subsequent socio-economic transformation. Thanks to the efforts of the Jadids, education became a powerful tool for changing social life, laying the foundation for the further development of Central Asia’ - Adib Khalid, Professor of History at Carleton College (USA) and a leading expert on Central Asia.
The multimedia exhibition ‘Jadids. Letters to Turkestan’ - is an invitation to self-exploration and reflection on the importance of education, cultural exchange and the pursuit of progress. Dive into this fascinating account of the past and present, discovering the history of the Jadids from a new perspective.