2024-yil 18-iyul Toshkentdagi City Mall’da “Jadidlar. Turkistonga maktublar” nomli jadidlarning ta’lim va maorif sohasidagi tashabbuslariga bag‘ishlangan yangi multimedia ko‘rgazmasi o‘z ishini boshlaydi. Namoyish ashyolari Germaniyaga o‘qishga yuborilgan turkistonlik talabalarning tarixi ochib beriladi. Maxsus “Jadidlar. Turkistonga maktublar” ko‘rgazmasi uchun savdo markazida 1400 kv.metrdan ortiq maydonga ega alohida joy ajratilgan.
“Jadidchilik XX asr boshidagi zalvarli ijtimoiy-siyosiy va madaniy harakat sifatida Markaziy Osiyoni rivojlantirishda ustuvor rol oʻynagan. Jadidchilik mintaqadagi ko‘plab muhim o‘zgarishlarga turtki yasab, bugungi kunda jamiyatga hamon o‘z ta’sirini o‘tkazishda davom etmoqda. Tarixning ushbu bobi bilim va taraqqiyotga intilish jamiyatni qanday o‘zgartira olishi, to‘siqlarni yengib o‘tishga ko‘maklashishi va porloq istiqbol sari poydevor yarata olishi mumkinligini namoyish etadi”. – Saida Mirziyoyeva, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yordamchisi.
“Jadidlar. Turkistonga maktublar” ko‘rgazmasi keng jamoatchilik diqqat-e’tiborini Markaziy Osiyo tarixining muhim bobiga qaratishga qaratilgan. Jadidchilik bu yerda XX asr boshlarida vujudga kelgan peshqadam harakat sifatida mintaqa taʼlim tizimini tubdan isloh qilishda muhim rol oʻynagan.
“Yangi multimedia ko‘rgazma loyihasi jadidlar haqidagi ma’lumotlarni zamonaviy texnologiyalar orqali yoshlar uchun yangi, tushunarli va qulay shaklda qabul qilishga yordam beradi. Biz tarixni barcha avlod vakillari uchun ochiq va qiziqarli bo‘lishiga intilamiz toki tashrif buyuruvchilar jadidchilikning ahamiyati va uning zamonaviy dunyoga ta’siri haqidagi tasavvurlari boyisin”. – Gayane Umerova, Oʻzbekiston Madaniyat va sanʼatni rivojlantirish jamgʻarmasi raisi.
Ko‘rgazmada bir nechta bo‘limlar mavjud bo‘lib, unda tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori Bahrom Irzayev tomonidan saralab to‘plangan arxiv materiallari yordamida tashrif buyuruvchilarga moziyga g‘oyibona sayohat qilishdek betakror tajribani taqdim etuvchi uch tildagi tasviriy va ovoz qurilmalari taqdim etiladi.
“Ko‘rgazmada jadidlar navqiron avlodining ong-shuurlari yo‘g‘rilgan g‘oyalari va sa’y-harakatlari zamonaviy o‘zbek jamiyatining shakllanishiga qanday xizmat qilganini ko‘rsatib beruvchi noyob tarixiy hujjat, buyum va ashyolar taqdim etilgan. Umid qilamanki, ko‘rgazmaga tashrif buyuruvchilar 73 nafar talabadan iborat jadidlar avlodining mintaqamiz madaniy-ma’rifiy merosiga qo‘shgan hissasiga munosib baho berib, ularning bilim va yuksaklikka intilishlaridan ilhomlanadilar”. – Bahrom Irzayev, tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori.
Ko‘rgazmaning ssenografiyasi va ovozli hikoyasi jadidlar tarixi, ularning ma’rifat va milliy istiqlol yo‘lidagi orzu-umidlari mujassam multimedia proyeksiyalari orqali taqdim etilgan. Ko‘rgazma ssenografiyasining o‘zi jadidchilik davri talabalari haqida hikoya qiluvchi beshta solnomaviy va mavzuga aloqador hududlarga bo‘lingan.
Ko‘rgazmada jadidlar davriga oid nodir arxiv materiallari: maktublar, maqolalar va fotosuratlar ham namoyish etiladi. Ularning aksariyati ilk bor jamoatchilik e’tiboriga havola qilinmoqda.
XX asrning birinchi choragida Turkiston jadidchilik harakati namoyandalari ta’lim-tarbiya jamiyat taraqqiyotining eng ishonchli vositasi, deb hisoblaganlar. “Taraqqiy”, “Najot”, “Shuhrat”, “Samarqand”, “Sadoi Turkiston” “Sadoi Farg‘ona” gazetalari hamda “Oyina” jurnali jamiyatni taraqqiyot yo‘liga olib chiqish maqsadida yaratiladi. 1922-yilning birinchi yarmida jadidlar tomonidan yoshlarni chet ellarda tahsil olish va madaniy almashinuv uchun tayyorlashda muhim rol o‘ynagan, ma’rifatparvarlik va milliy istiqlol g‘oyalarini yanada rivojlantirishda tayanch va minbar bo‘lib xizmat qilgan “Ko‘mak” jamiyati tuziladi.
“O‘sha davrlar ijtimoiy va iqtisodiy qoloqlikni bartaraf etishni taqozo etar edi. Jadidlar taraqqiyotga faqat maorif orqaligina erishish mumkinligini anglab yetadilar. Ularning ta’lim sohasidagi islohotlari nafaqat yoshlarning savodxonligini oshirish va dunyoqarashlarining kengayishiga xizmat qiladi, balki kelgusi ijtimoiy-iqtisodiy evrilishlarga ham zamin yaratadi. Jadidlar sa’y-harakatlari sharofati bilan maorif ijtimoiy hayotni o‘zgartirishning qudratli quroliga aylanib, Markaziy Osiyoning kelgusi rivojiga asos soladi”. – Adib Xolid, Karlton kolleji (AQSh) tarix fanlari professori, Markaziy Osiyo bo‘yicha yetakchi mutaxassis.
“Jadidlar. Turkistonga maktublar” multimedia ko‘rgazmasi ta’lim, madaniy almashinuv va taraqqiyot sari ezgu orzu-niyatlarning ahamiyati haqida mustaqil izlanish va fikr-mulohaza yuritish uchun taklifdir. Jadidlar tarixining yangi qirralarini kashf etishga yetaklovchi o‘tmish va bugungi kunning mushohadali hikoyalariga sho‘ng‘ing!

18 июля 2024 года в Tashkent City Mall откроется новая мультимедийная выставка «Джадиды. Письма в Туркестан», посвящённая инициативам джадидов в сфере образования и просвещения. Экспозиция раскрывает историю студентов из Туркестана, отправленных на обучение в Германию. Специально для выставки «Джадиды. Письма в Туркестан» в торговом центре выделили отдельное пространство площадью более 1 400 кв. м.
«Джадидизм, как значительное общественно-политическое и культурное движение начала XX века, сыграл ключевую роль в развитии Центральной Азии. Джадидизм стал катализатором многих важных изменений в регионе, которые продолжают оказывать влияние на общество и сегодня. Эта глава истории демонстрирует, как стремление к знаниям и прогрессу может изменить общество, помогает преодолевать препятствия и создавать основу для светлого будущего», — Саида Мирзиёева, помощник Президента Республики Узбекистан.
Выставка «Джадиды. Письма в Туркестан» призвана привлечь внимание широкой аудитории к важной главе в истории Центральной Азии. Джадидизм, как прогрессивное движение, зародившееся здесь в начале ХХ века, сыграло ключевую роль в реформировании образовательной системы региона.
«Новый мультимедийный выставочный проект способствует получению информации о джадидах посредством современных технологий, в новом, понятном и доступном для молодёжи формате. Мы стремимся сделать историю доступной и интересной для всех поколений, благодаря чему посетители смогут узнать о значении джадидизма и его влиянии на современный мир», — Гаянэ Умерова, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
В экспозиции представлены несколько разделов, которые сопровождаются визуальными и звуковыми инсталляциями на трёх языках, представляя посетителям уникальный опыт погружения в прошлое посредством архивных материалов, собранных Бахромом Ирзаевым, доктором философии в области исторических наук.
«На выставке представлены редкие исторические документы и материалы, которые показывают, как идеи и действия молодого поколения джадидов способствовали формированию современного узбекского общества. Я надеюсь, что посетители выставки смогут оценить вклад 73 студентов поколения джадидов в культурное и интеллектуальное наследие нашего региона и вдохновиться их стремлением к знаниям и прогрессу», — Бахром Ирзаев, доктор философии в области исторических наук.
Сценография и звуковое сопровождение выставки представлены при помощи мультимедийных проекций, демонстрирующих историю джадидов и их стремление к просвещению и национальной независимости. Сама сценография выставки разделена на пять хронологических и тематических зон, в которых повествуется история студентов эпохи джадидизма.
В экспозиции также будут показаны редкие архивные материалы: письма, статьи и фотографии эпохи джадидов. Многие из них будут представлены впервые.
В первой четверти ХХ века джадиды Туркестана считали, что образование является самым надёжным инструментом развития общества. Газеты «Тараққий», «Нажот», «Шухрат», «Самарканд», «Садои Туркистон», «Садои Фаргона» и журнал «Ойина» были созданы с целью вывести общество на путь прогресса. В первой половине 1922 года джадидами было создано общество «Кумак», которое сыграло важную роль в подготовке молодёжи к отправке за границу для обучения и культурного обмена, служа поддержкой и платформой для дальнейшего развития идей просвещения и национальной независимости.
«В этот период было необходимо преодолеть социальное и экономическое отставание. Джадиды понимали, что только через образование можно достичь прогресса. Их образовательные реформы не только способствовали росту грамотности и расширению кругозора молодёжи, но и подготовили почву для последующих социально-экономических преобразований. Благодаря усилиям джадидов образование стало мощным инструментом изменения общественной жизни, заложив основу для дальнейшего развития Центральной Азии», — Адиб Халид, профессор истории Карлтонского колледжа (США), ведущий специалист по Центральной Азии.
Мультимедийная выставка «Джадиды. Письма в Туркестан» — это приглашение к самостоятельному исследованию и размышлениям о значимости образования, культурного обмена и стремления к прогрессу. Окунитесь в этот захватывающий рассказ о прошлом и настоящем, открывая историю джадидов с новой стороны.