2025-yil 5-noyabr kuni Hilton Samarkand Regency mehmonxonasida “Samarqand: 3000 yillik meros” nomli xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi, Samarqand arxeologiya instituti hamda Samarqand viloyati hokimligi tomonidan YUNESKO ko‘magida tashkil etildi. Konferensiya YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasi doirasida o‘tkazildi.
Forum dunyoning yetakchi olimlari, tadqiqotchilari va xalqaro tashkilotlar vakillarini bir joyga jamladi. Ishtirokchilar arxeologik kashfiyotlar, Zarafshon vodiysining shaharsozlik rivoji hamda Samarqandning jahon sivilizatsiyasi tarixidagi o‘rni haqida fikr almashdilar. Ma’ruzachilar orasida YUNESKO Butunjahon merosi markazi direktori Lazare Elundu Assomo, professor Temur Shirinov va doktor Klod Rapen kabi nufuzli mutaxassislar bor edi.
Konferensiya arxeologiya, madaniy merosni asrash va tarixiy shaharlarni ijodiy yo‘nalishda rivojlantirish sohalarida ilmiy almashinuv va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilgan muhim maydonga aylandi.

5 ноября 2025 года в отеле Hilton Samarkand Regency состоялась Международная конференция «Самарканд: 3000-летнее наследие». Мероприятие, организованное Фондом развития культуры и искусства Узбекистана, Академией наук Республики Узбекистан, Самаркандский археологический институт и Хокимиятом Самаркандской области при поддержке ЮНЕСКО, прошло в рамках 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
Форум собрал ведущих учёных, исследователей и представителей международных организаций. Участники обсудили археологические открытия, градостроительное развитие долины Зарафшана и роль Самарканда в истории мировой цивилизации. Среди выступавших — директор Центра всемирного наследия ЮНЕСКО Лазар Элунду Ассомо, профессор Темур Ширинов и доктор Клод Рапен.
Конференция стала значимой платформой для научного обмена и укрепления международного сотрудничества в области археологии, сохранения культурного наследия и креативного развития исторических городов.