I.V.Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida “O‘zbekiston: sahrodagi avangard” nomli keng miqyosli ko‘rgazma loyihasi o‘z faoliyatini davom ettirmoqda.
Zinaida Kovalevskaya badiiy avangard yo‘nalishida faqat o‘z ijod yo‘lining dastlabki yillaridagina sinab ko‘radi, qolgan vaqt mobaynida esa impressionizm va realizm uslublari ustida javlon uradi. Musavvira asarlarining markaziy mavzusi o‘laroq yangi o‘zbek ayolining she’riyatga chulg‘angan qiyofasi tarannum etiladi. Biroq istisnolar ham mavjud edi – 1945-yilda u Samarqand badiiy bilim yurtidagi safdoshi rassom Pavel Benkovning siymosini (o‘ngdan 3-asar) gavdalantiradi. Hozir Toshkentdagi Respublika ixtisoslashtirilgan rassomlik maktabi uning Benkov nomi bilan ataladi.
“O‘zbekiston: sahrodagi avangard” ko‘rgazmasi I.V.Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida 2025-yil 1-iyungacha davom etadi.

The State Museum of Arts named after I. V. Savitsky continues its large-scale exhibition project "Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert."
Zinaida Kovalevskaya tried her hand at artistic avant-garde only at the beginning of her career, spending the rest of her time working in the style of Impressionism and Realism. The central theme in the artist's works was the poetic image of the new Uzbek woman. However, there were exceptions— in 1945, she painted a portrait of the artist Pavel Ben’kov (the third work from the right), her colleague at the Samarkand Art School. The Republican Art College in Tashkent is currently named after him.
The exhibition "Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert" will run at the State Museum of Arts named after I. V. Savitsky until June 1, 2025.