Pekinda bo‘lib o‘tadigan “Shanxay Hamkorlik Tashkiloti mamlakatlari milliy muzeylarining buyuk madaniy merosi” ko‘rgazmasi arafasida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Xitoy Milliy muzeyi direktori janob Lo Venli bilan uchrashdi.
Tomonlar SHHT Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishi doirasida 2025-yil 27-avgustdan 16-noyabrgacha Xitoy Milliy muzeyida bo‘lib o‘tadigan ekspozitsiyaga tayyorgarlik jarayonini muhokama qildilar. Bunda alohida e’tibor ko‘rgazmani tashkil etish va O‘zbekiston madaniy merosini namoyish etish masalalariga qaratildi.
Bundan tashqari, Jamg‘arma va Xitoy Milliy muzeyi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, jumladan, qo‘shma ko‘rgazma loyihalari, ilmiy va ta’lim dasturlarini amalga oshirish hamda muzey sohasida tajriba almashish istiqbollari ko‘rib chiqildi.

В преддверии предстоящей выставки «Выдающееся культурное наследие национальных музеев стран ШОС» в Пекине состоялась встреча Председателя Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умеровой с Директором Национального музея Китая господином Ло Вэньли.
Стороны обсудили процесс подготовки к экспозиции, которая пройдёт с 27 августа по 16 ноября 2025 года в Национальном музее Китая в рамках заседания Совета глав государств ШОС. Особое внимание было уделено вопросам организации выставки и представлению культурного наследия Узбекистана.
Помимо этого, были рассмотрены перспективы дальнейшего сотрудничества между Фондом и Национальным музеем Китая, включая реализацию совместных выставочных проектов, научно-образовательных программ и обмена опытом в музейной сфере.