Respublika bolalar kutubxonasida “Aral School” — Orolbo‘yi mintaqasi uchun yangi ta’lim dasturi va “kelajak laboratoriyasi” taqdimoti bo‘lib o‘tdi!
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tashabbusi bilan Nukusda bo‘lib o‘tgan Orol madaniyat sammitida ilk bor taqdim etilgan loyiha Qoraqalpog‘iston, mamlakatning turli hududlari va xorijdan kelgan 20 nafar talaba va bitiruvchilarni birlashtiradi. To‘liq stipendiya sohibi bo‘lgan ishtirokchilar madaniy jonlanish, ekologik tiklanish va mintaqani barqaror rivojlantirish bo‘yicha ilg‘or yondashuvlarni ishlab chiqadilar.
Dasturni direktor Yan Boelen, murabbiy-ustozlar Yelena Kan va Sagitjan Aitjanov, shuningdek, Orol madaniyat sammiti loyihasi direktori Anastasiya Sinitsina taqdim etdilar. Kurs 2026-yilning yanvar-iyul oylarida Nukus shahrida bo‘lib o‘tadi.

At the Nationwide Children’s Library, the presentation of Aral School took place — a new educational programme and a true “laboratory for the future” for the Aral Sea region!
Initiated by the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation and first introduced at the Aral Culture Summit in Nukus, the project will bring together 20 students and graduates from Karakalpakstan, various regions of the country and abroad. With full scholarships, participants will develop innovative approaches to cultural regeneration, ecological restoration and the sustainable development of the region.
The programme was presented by Director Jan Boelen, mentors Elena Kan and Sagitjan Aitjanov, as well as Aral Culture Summit Project Director Anastasia Sinitsyna. The course will be held in Nukus from January to July 2026.