Nyu-Yorkdagi “Rizzoli” nashriyot-matbaa uyida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan hamkorlikda chop etilgan “A Modernist Capital” kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Nashr Toshkentning me’moriy merosi va uning modernizm uslubidagi o‘zgarishlariga bag‘ishlangan.
Tadbir doirasida shaharning me’moriy yuksalishi, uning modernist nafosati hamda “Panorama” kinoteatri (1964), Davlat san’at muzeyi (1974) va “O‘zbekiston” mehmonxonasi (1976) kabi diqqatga sazovor binolari haqida sho‘ba muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Ishtirokchilar ushbu inshootlar innovatsiyalar va madaniy o‘zlikning uyg‘unligini qay tarzda aks ettirishini muhokama qildilar.
Bahs-munozarada O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, Metropoliten muzeyining arxitektura va dizayn bo‘yicha san’at arbobi Abraham Tomas va “Cartier” jamg‘armasining strategik loyihalar direktori Beatris Grenye ishtirok etdilar. “The Grand Tourist” podkastining boshlovchisi Den Rubinshteyn moderatorlik qildi.

A Modernist Capital, a book published in co-operation with the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, was launched at the Rizzoli Publishing House in New York. The publication is dedicated to the architectural heritage of Tashkent and its modernist transformation.
The event included a panel discussion on the city's architectural development, its modernist aesthetics and iconic buildings such as the Panorama Cinema Hall (1964), the State Museum of Art (1974) and the Uzbekistan Hotel (1976). Participants discussed how these sites reflect a combination of innovation and cultural identity.
The panelists included Gayane Umerova, Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, Abraham Thomas, Curator of architecture and design at the Metropolitan Museum of Art, and Béatrice Grenier, Director of Strategic Projects at the Cartier Foundation. The moderator was Dan Rubinstein, host of The Grand Tourist podcast.