O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi Samarqand shahrida 2–3-noyabr kunlari “Samarkand Marathon” xalqaro xayriya poygasi o‘tkazilishini e’lon qiladi.
“Samarkand Marathon” oltinchi bor o‘tkazilmoqda. 2019-yilda tadbir yarim marafondan iborat edi, 2022-yilda u mavjud bisotga 42,2 km.lik masofa qo‘shilib, to‘laqonli marafonga aylandi. Bu yilgi yugurish o‘rinlarining umumiy soni 6000 tani tashkil etadi.
2-noyabr kuni 4 yosh va undan katta bolajonlar poygasi va shimoliy (skandinavcha) 2 km.lik masofaga yurish bellashuvi o‘tkaziladi;
3-noyabr kuni quyidagi masofalarda poygalar oʻtkaziladi: 42.2K marafon, 21.1K yarim marafon, 10K, 5K va 2K.lik poygalar. Shuningdek, eshitish va ko‘rish qobiliyati cheklangan kishilar uchun 5K.lik masofa mavjud bo‘ladi.
“Samarkand Marathon”ning ikkalla kunida ham “plogging” – ko‘ngilli yugurib chiqindilardan tozalash tadbiri ham bo‘lib o‘tadi. Eko-ploggingda 16 yosh va undan kattalar ishtirok etishlari mumkin, ota-onalar esa farzandlari bilan yelkama-yelka qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Poyga yakunida plogging ishtirokchilari orasida hamkorlar homiylik qiluvchi sovrinli o‘yinlar o‘ynaladi.
Masofa yo‘lagi Samarqandning tarixiy qismi bo‘ylab o‘tadi, unda sportchilar o‘z masofalarini shaharning markaziy ko‘chalari bo‘ylab tarixiy obidalar tevaragidan yugurib o‘tadilar. Start va marra chizig‘i Registon maydoni yonida joylashadi.
Shuningdek, tadbirning birinchi kuni 2-noyabrda turkumning barcha tadbirlarida yaxshi an’anaga aylangan katta konsert barcha to‘planganlarni xushnud etadi.
2022-yilda “Samarkand Marathon” yosh toifalari bo‘yicha “Abbott WMM Wanda Age Group Championship” jahon chempionatining saralash poygalari ro‘yxatiga kiritilgan.
Shuningdek, Samarqand marafoni va yarim marafoni yo‘laklari Butunjahon yengil atletika uyushmasi (World Athletics) va Xalqaro marafonlar uyushmasi (AIMS) tomonidan shahodatlangan. Sertifikatlash jarayonini jahon chempionatlari va Olimpiya o‘yinlari uchun trassalarga guvohnomalar huquqini beruvchi eng yuksak “A” toifali litsenziyaga ega marafon yo‘laklari va poygalarini rasmiy mezoni tomonidan amalga oshirilgan.
“Samarkand Marathon” xayriya yugurish musobaqalari turkumi mamlakatimizdagi madaniyat va san’at maskanlarida hamma uchun barobar teng muhit yaratish muammosi, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish hamda sport sayyohligini rivojlantirish vazifalariga yechim topishda jamoatchilik e’tiborini jalb qilishga ko‘maklashadi.

Фонд развития культуры и искусства Узбекистана объявляет о проведении 2 и 3 ноября в Самарканде международного благотворительного забега Samarkand Marathon.
Samarkand Marathon состоится уже в шестой раз. В 2019 году событие представляло собой полумарафон, а в 2022 году трансформировалось в марафон, добавив в копилку гонок дистанцию 42.2К. Общее количество слотов в этом году составляет 6000.
2 ноября пройдут забеги для детей от 4-х лет и северная (скандинавская) ходьба на дистанции 2 км;
3 ноября пройдут гонки на следующих дистанциях: марафон 42.2K, полумарафон 21.1K, забеги на 10K, 5K и 2K. Также будет доступна дистанция 5K для людей с инвалидностью по слуху и зрению.
В оба дня проведения Samarkand Marathon состоится и плоггинг – бесплатные забеги со сбором мусора. Принять участие можно от 16 лет, а родители могут присоединиться с детьми. В конце забега между участниками плоггинга будет проведен розыгрыш с призами от партнеров.
Маршрут дистанций пролегает через историческую часть Самарканда – атлеты пробегут свои дистанции по центральным улицам города мимо исторических объектов. Старт и финиш расположены рядом с площадью Регистан.
Также в первый день события, 2 ноября, состоится большой концерт, ставший традиционным на всех событиях серии.
В 2022 году Samarkand Marathon вошел в список квалификационных забегов чемпионата мира по марафону в возрастных группах Abbott WMM Wanda age Group World Championship.
Также трасса марафона и полумарафона в Самарканде сертифицирована Всемирной легкоатлетической ассоциацией (World Athletics) и Ассоциацией Международных Марафонов (AIMS). Сертификацию провел официальный измеритель марафонских трасс и пробегов, обладающий лицензией самой высокой категории "А", которая дает право сертифицировать трассы для Чемпионатов мира и Олимпийских игр.
Серия благотворительных забегов Samarkand Marathon помогает решать задачи по привлечению внимания общественности к проблеме инклюзивности объектов культуры и искусства, пропаганде здорового образа жизни и развитию спортивного туризма в нашей стране.