O‘zbekiston delegatsiyasi Yaponiyaning Himedzi shahrida 150 mamlakat vakillari to‘plangan EXPO 2025 Xalqaro ishtirokchilari yig‘ilishida ishtirok etmoqda. Tadbir doirasida EXPO 2025 Yaponiya uyushmasi raisi o‘rinbosari va global kommunikatsiyalar bo‘yicha direktori d-r Usubi Sako bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar olti oy davomida faoliyat yuritadigan O‘zbekiston milliy pavilioni tadbirlarini dasturlashtirishda yaqindan hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Uning doirasida jahon kun tartibidagi ustuvor masalalarni aks ettiruvchi, O‘zbekistonning innovatsion va madaniy salohiyatini tamsil etuvchi ishbilarmonlik davra suhbatlari, sho‘ba muhokamalari va madaniy tadbirlar o‘tkaziladi.
Avvalroq “Bilimlar bog‘i” nomli O‘zbekiston milliy pavilioni “A’lo darajadagi me’morchilik – yarmarka va ko‘rgazmalar” nomzodligi bo‘yicha Germaniya dizayn mukofotiga sazovor bo‘lgani zamonaviy texnologiyalar va milliy an’analarni o‘zida mujassam etgan g‘oyaning o‘ziga xosligini tasdiqlaydi.

Делегация Узбекистана участвует в Международной встрече участников (IPM) EXPO 2025 в японском Химедзи, где собрались представители 150 стран. В рамках мероприятия состоялась встреча с доктором Усуби Сако, заместителем председателя и директором по глобальным коммуникациям Японской ассоциации EXPO 2025. Стороны договорились о тесном сотрудничестве в программировании мероприятий Национального павильона Узбекистана, который будет действовать шесть месяцев. В его рамках пройдут деловые сессии, панельные дискуссии и культурные мероприятия, отражающие ключевые вопросы глобальной повестки и представляющие инновационный и культурный потенциал Узбекистана.
Ранее Национальный павильон Узбекистана «Garden of knowledge», был удостоен золотой награды German Design Award в категории «Превосходная архитектура — ярмарки и выставки», что подтверждает уникальность его концепции, объединяющей современные технологии и национальные традиции.