O‘zbekiston delegatsiyasi Yaponiyaning Himedzi shahrida 150 mamlakat vakillari to‘plangan EXPO 2025 Xalqaro ishtirokchilari yig‘ilishida ishtirok etmoqda. Tadbir doirasida EXPO 2025 Yaponiya uyushmasi raisi o‘rinbosari va global kommunikatsiyalar bo‘yicha direktori d-r Usubi Sako bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tomonlar olti oy davomida faoliyat yuritadigan O‘zbekiston milliy pavilioni tadbirlarini dasturlashtirishda yaqindan hamkorlik qilishga kelishib oldilar. Uning doirasida jahon kun tartibidagi ustuvor masalalarni aks ettiruvchi, O‘zbekistonning innovatsion va madaniy salohiyatini tamsil etuvchi ishbilarmonlik davra suhbatlari, sho‘ba muhokamalari va madaniy tadbirlar o‘tkaziladi.
Avvalroq “Bilimlar bog‘i” nomli O‘zbekiston milliy pavilioni “A’lo darajadagi me’morchilik – yarmarka va ko‘rgazmalar” nomzodligi bo‘yicha Germaniya dizayn mukofotiga sazovor bo‘lgani zamonaviy texnologiyalar va milliy an’analarni o‘zida mujassam etgan g‘oyaning o‘ziga xosligini tasdiqlaydi.

The delegation of Uzbekistan is participating in the International Participants Meeting (IPM) for EXPO 2025 in Himeji, Japan, where representatives from 150 countries have gathered. During the event, a meeting was held with Dr. Usubi Sako, Vice Chairman and Director of Global Communications of the Japan Association for EXPO 2025. The parties agreed on close cooperation in programming events for the Uzbekistan National Pavilion, which will operate for six months. Within the pavilion, business sessions, panel discussions, and cultural events will be held, addressing key global issues while showcasing Uzbekistan's innovative and cultural potential.
Earlier, the Uzbekistan National Pavilion "Garden of Knowledge" was awarded a Gold Medal at the German Design Award in the category of "Excellent Architecture – Trade Fairs and Exhibitions," confirming the uniqueness of its concept, which blends modern technologies with national traditions.