“ZAAMIN ULTRA 2023” Zomin milliy tabiat bog‘ida bo‘lib, barcha ishtirokchilar uchun unutilmas taassurotlarni taqdim etadi. Yugurish yo‘lagi dengiz sathidan 2200–2500 metr balandlikda joylashgan bo‘lib, bu 6 ta Toshkent teleminorasiga teng.
Bu yil marafon ishtirokchilari uchun qator yangiliklar bo‘lishi kutilmoqda.
• Butun yugurish yo‘lagi bo‘ylab ob-havoni kuzatish uskunlari o‘rnatiladi. Ular tog‘ tizmalarining o‘zgaruvchan ob-havosi: harorati, shamol tezligi, havoning tozaligi, yog‘ingarchilik ehtimoli va boshqa ko‘plab tafsilotlarni o‘sha lahzaning o‘zida eng aniq bashorat qilish va dolzarb ma’lumotlarni olish imkonini beradi. Ushbu imkoniyat “Amudaryo” kompaniyasi bilan hamkorlik sharofati bilan tug‘ilmoqda.
• Natijalarning jonli yoyinda to‘lqinlarga uzatilishi muxlislarga har bir poygachini kuzatib borish, uning yugurish yo‘lagining qayerida hozir bo‘layotgani, nazorat nuqtalaridan o‘tgan vaqtlari hamda umumiy hisob bo‘yicha egallab turgan o‘rni haqida ayni o‘sha lahzalardagi ma’lumotlarni olish imkonini beradi.
Poyga masofalari
50K – ushbu yo‘lakda ko‘z o‘ngingizda butun tog‘ tizmasi namoyon bo‘lib, Turkiston va Molguzar tog‘ tizmalari nigohingizni qamashtiradi. Yugurish yo‘lagining eng baland nuqtasi dengiz sathidan 2500 metrni tashkil etadi. Balandlikka ko‘tarilish – 1535 metr.
21K – yarim marafonchilar jami 635 metr balandlik tafovuti bilan o‘zlarini 21 km.lik masofada mardonavor sinab ko‘rishlari mumkin. Yugurish yo‘lagida ishtirokchilar barcha uch irmoq – Kattashir, Qizilmozor va Obiko‘l bo‘ylab yuguradilar.
10K – ishtirokchilar Qizilmozor tog‘ soyi va Cho‘rtangi darasi yon-bag‘ri manzarasi namoyon bo‘ladigan kuzatuv maydonchasigacha yugurib boradilar. Marraga yorqin taassurotlar bilan yetib borish uchun balandlikka ko‘tarilishlar oxirgi kilometrlarga olib qo‘yilgan. Balandlikka ko‘tarilish – 370 metr.
2K – ushbu qisqa masofa tog‘ poygalari bilan tanishishni endigina boshlagan havaskor chopqirlar uchun ayni muddaodir. Yugurish yo‘lagi start shaharchasi va Kattashir tog‘ soyining kaftdek ko‘rinishini ochib beradi.
17-iyun poyga arafasida “ZAAMIN ULTRA 2023” ultramarafonining mehmon va ishtirokchilari uchun konsert dasturi namoyish etiladi. Ochiq sahnada minglab tomoshabinlar ko‘z o‘ngida zamonaviy elektron musiqaga nisbatan turfa nuqtai nazarlarni ifodalovchi san’atkorlar xonish qiladilar.
Aksariyat ko‘pchilik QARAQOOM’ni o‘zlari uchun kashf etishlari mumkin. Mazkur loyiha Markaziy Osiyo xalqlariga xos tovush va zamonaviy elektron musiqani organik haus’dan tortib ilg‘or haus va texno’gacha bo‘lgan janrlarda o‘zida mujassam etadi. Guruhga 2020-yilda pandemiya avjiga chiqqan pallada asos solingan bo‘lib, Qoraqum cho‘li shariga atalgan. Shu tariqa ishtirokchilar Markaziy Osiyo iqlimi, ko‘p asrlik tarixi, madaniyati va yerda istiqomat qiluvchi xalqlarning an’analari bilan o‘zaro bog‘liqligini mustahkablab qo‘ygan. Jamoa “Cafe de Anatolia”, “Serum Records” va “Enormous Chills” ovoz yozish studiyalarining ijrochisi hisoblanadi.
“Yõldosh” allaqachon “Samarqand Marathon”, “Bukhara Night Race” va “Zaamin Ultra” ishtirokchilari uchun tanish. O‘z badiiy to‘plamlarida san’atkor indy-dance ohangiga beixtiyor ko‘chib o‘tadigan qadimgi disko va haus’ga alohida hurmat bajo keltiradi. Musiqadagi yo‘lini u 2018-yilda boshlab, hamisha yangi ohanglar sari izlanishda. U o‘zining har bir chiqishi uchun umumiy muhitga hamohang mos keluvchi hamda tomoshabinlar qalbiga jo bo‘ladigan musiqalarni saralab tanlaydi.
DJ Smirnov haus, disko va fank’ni ijro etib, musiqiy treklarida acid, elektro va italo mavjud bo‘lgan Detroyt, Chikago va Nyu-York mumtoz taronalaridan ilhom olgan underground sadolarini afzal ko‘radi.

ZAAMIN ULTRA 2023 пройдет в Зааминском национальном природном парке и предлагает незабываемый опыт для всех участников. Трасса расположена на высоте 2200–2500 метров над уровнем моря, что эквивалентно шести Ташкентским телебашням.
В этом году участников марафона ожидает ряд нововведений.
• По всей трассе будут установлены метеостанции. Они позволят получать более точные прогнозы и актуальные данные о переменчивой горной погоде: температуру, скорость ветра, чистоту воздуха, вероятность осадков и другие значимые показатели. Это стало возможным благодаря сотрудничеству с компанией Amudario.
• Live-трансляция результатов позволит болельщики в режиме реального времени следить за каждым из бегунов, получать информацию о его местонахождении на трассе, времени прохождения контрольных точек, месте в общем зачете.
Дистанции забегов
50K — на этом маршруте открывается вид на все плато, и взору предстанут хребты Туркестанский и Мальгузар. Самая высокая точка трассы достигает 2500 метров над уровнем моря. Набор высоты — 1535 метров.
21K — полумарафонцы смело могут попробовать свои силы на дистанции в 21 км с общим набором высоты 635 метров. На маршруте участники пробегут все три ручья: Катташир, Кызылмазар и Обикуль.
10K — участники добегают до смотрового участка, с которого открывается вид на горный ручей Кызылмазар и вход в Каньон Чортанга. Для яркого по ощущениям финиша организаторы оставили подъемы на последние километры. Набор высоты — 370 метров.
2K — эта небольшая дистанция идеально подходит для бегунов, только начинающих знакомство с горными забегами. Маршрут открывает обзорный вид на стартовый городок и горный ручей Катташир.
17 июня, накануне забега, для гостей и участников ультрамарафона ZAAMIN ULTRA 2023 будет представлена концертная программа. На открытой сценической площадке перед многотысячной аудиторией выступят артисты, представляющие разные взгляды на современную электронную музыку.
QARAQOOM может стать открытием для многих. Этот проект, который сочетает в себе этническое звучание народов Центральной Азии и современную электронную музыку в жанрах от органического хауса до прогрессивного хауса и техно.
Группа была основана в 2020 году в разгар пандемии и названа в честь пустыни Каракумы, таким образом участники закрепили ассоциации с климатом, многовековой историей, культурой Центральной Азии, традициями народов, ее населяющих.
Коллектив является артистом лейблов Cafe de Anatolia, Serum records, Enormous chills.
Yõldosh уже знаком участникам Samarkand Marathon, Bukhara Night Race и Zaamin Ultra. В своих сетах артист отдает дань уважения старому диско и хаусу, который может плавно переходить к инди-дэнс звучанию.
Свой путь в музыке начал в 2018 году, всегда находится в поиске нового звучания. На каждое свое выступление подбирает ту музыку, которая будет созвучна общей атмосфере и найдет отклик у слушателей.
DJ Smirnov играет хаус, диско и фанк, отдаёт предпочтение андеграундному звучанию в треках, вдохновлённые классикой Детройта, Чикаго и Нью-Йорка, где присутствует эйсид, электро и итало. В музыке 5 лет, почти год живет в Ташкенте.
Генеральные партнеры забега: Министерство молодежной политики и спорта, Хокимият Джизакской области.