Nukus shahridagi I.V. Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida “O‘zbekiston: sahrodagi avangard” ko‘rgazmasi 2025-yil 1-iyunga qadar uzaytiriladi.
Rassom Ruvim Mazel ilk bor Turkmanistonga 1915-yilda borib qoladi va taqdir taqozosi bilan u yerda qizil askarlarga mo‘ljallangan, keyinchalik “Sharq san’atining zarbdor maktabi” deb nomlangan ilk rassomchilik bilim yurtida ishlash maqsadida qoladi. Rangtasvirchi turkman gilamlarining purma’no jimjimalaridan ilhomlanib, uning naqshinkor burmalariga mutanosib ravishda o‘z san’atiga sayqal bergan holda gilamning bezakli suratlariga atab san’atshunoslik qissalarini bag‘ishlaydi. Shu zayl 1920-yillardagi badiiy avangardning mashhur namunalariga uslubiy jihatdan o‘xshash handasaviy shakllarga asoslangan Mazel mo‘yqalamiga mansub “Dasht so‘zlaydi” nomli eng mashhur turkum asarlar dunyo yuzini ko‘radi.

The exhibition "Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert" at the Savitsky State Museum of Art in Nukus will continue its work until 1 June 2025.
The artist Ruvim Mazel first came to Turkmenistan in 1915 and by the will of fate stayed here to work at the first art school for Red Army soldiers, which was later called "Strike School of Eastern Art". The painter was inspired by the intricate patterns of the Turkmen carpet, devoted his art essays to its drawing, stylising his own art to the curves of its ornamentation. This is how Mazel's most famous works from the "The Steppe Speaks" series appeared, built from geometric figures similar in style to the well-known examples of the artistic avant-garde of the 20s.