Nukus shahridagi I.V. Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida “O‘zbekiston: sahrodagi avangard” ko‘rgazmasi 2025-yil 1-iyunga qadar uzaytiriladi.
Rassom Ruvim Mazel ilk bor Turkmanistonga 1915-yilda borib qoladi va taqdir taqozosi bilan u yerda qizil askarlarga mo‘ljallangan, keyinchalik “Sharq san’atining zarbdor maktabi” deb nomlangan ilk rassomchilik bilim yurtida ishlash maqsadida qoladi. Rangtasvirchi turkman gilamlarining purma’no jimjimalaridan ilhomlanib, uning naqshinkor burmalariga mutanosib ravishda o‘z san’atiga sayqal bergan holda gilamning bezakli suratlariga atab san’atshunoslik qissalarini bag‘ishlaydi. Shu zayl 1920-yillardagi badiiy avangardning mashhur namunalariga uslubiy jihatdan o‘xshash handasaviy shakllarga asoslangan Mazel mo‘yqalamiga mansub “Dasht so‘zlaydi” nomli eng mashhur turkum asarlar dunyo yuzini ko‘radi.

Выставка «Узбекистан: Авангард в пустыне» в Государственном музее искусств имени И. В. Савицкого в Нукусе продляет свою работу до 1 июня 2025 года.
Художник Рувим Мазель впервые попал в Туркменистан в 1915 году и волею судеб остался здесь работать в первой художественной школе для красноармейцев, которая позже называлась «Ударная школа искусств Востока». Живописец вдохновлялся замысловатыми узорами туркменского ковра, посвящал его рисунку искусствоведческие эссе, стилизуя и своё искусство изгибам его орнамента. Так появились самые известные работы Мазеля из серии «Степь говорит», построенные из геометрических фигур, схожих по стилистике с известными примерами художественного авангарда 20-х годов.