2024-yilning 2–3-oktabr kunlari Alisher Navoiy nomidagi Davlat akademik Katta teatri sahnasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi rejissyor Stefano Poda sahnalashtirgan “Tamerlano” operasini taqdim etadi. Georg Fridrih Gendel musiqasi Kirill Rihterning zamonaviy talqinida jaranglaydi. Premyera joriy yilning 2–4-oktabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan IV Butunjahon kreativ iqtisodiyot konferensiyasi arafasiga mo‘ljallangan.
Ushbu opera o‘tmishning ulug‘vorligini zamonamiz evrilishlari bilan uyg‘unlashtirgan ulkan madaniy voqea bo‘lishi kutilmoqda. “Tamerlano” operasida buyuk sarkardaning hukmdor bo‘lib, Bibixonim bilan turmush qurishidan oldingi hayoti haqida hikoya qilinadi. Voqealar markazida Amir Temur va uning raqibi Usmonli sultoni Boyazidning qizi bilan muhabbat hikoyasiga qaratilgan. Dramatik burilish bosh qahramonni qanday qilib adolatli jangchi va monarx bo‘lishni anglab yetishiga olib keladi.
Gendelning eng sara asarlaridan biri hisoblangan “Tamerlano” bastakor tomonidan 1724-yilning iyul oyida 20 kun ichida yozilgan. 2024-yilda afsonaviy opera 300 yoshga to‘ladi. Jamg‘arma tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan sahnalashtiruvning yangi shakli Gendel ijodining zamonaviy talqini, markaziy voqealar rivoji va sur’atiga diqqat-e’tibor qaratilishi bilan ajralib turadi.
Bastakor va pianino sozandasi Kirill Rihter Gendel musiqasining yangi talqinini tayyorlash, spektaklni Amir Temur davrining asl sadolariga yaqinlashtirish uchun o‘zbek milliy cholg‘u asboblarini qo‘shishdek murakkab vazifani o‘z zimmasiga olgan. Operaning musiqiy jo‘rligi Alibek Kabdurahmanov boshchiligidagi O‘zbekiston milliy simfonik orkestri tomonidan taqdim etiladi.
Loyiha ustida ishlash uchun Jamg‘arma eng sara xalqaro ijodiy kuchlarni jalb etgan. Ssenografiya, liboslar, yoritish mahorati va xoreografiya mashhur Stefano Poda tomonidan yaratilgan bo‘lib, uning loyihalari jahon sahnalarida e’tirof etilgan. Yuksak did va g‘oyaviy yaxlitlikni izlab topishda Stefano Poda doimo rejissyorlik, xoreografiya, dekoratsiya, liboslar va chiroq mahoratini birlashtiradi. Uning o‘ziga xos uslubi qadimiy qiyofalarni zamonaviy san’at bilan uzviy holda uyg‘unlashtirgan ko‘zqarashga asoslangan. Sahnada u turli janrlar va fanlar o‘rtasidagi chegaralarni yo‘qotgan hamda har tomonlama atroflicha tajriba va tamomila san’at olamini yaratgan holda o‘z tilida so‘zlaydi. Poda shunchaki hikoya qilmaydi, balki dizayn, me’morchilik, haykaltaroshlik, rangtasvir, musiqa va dramaturgiyani birlashtiruvchi nafis va yaxlit muhitni yaratadi.
Stefano bilan birgalikda “Tamerlano” dramaturgiyasiga o‘zining kuchli va his-tuyg‘ularga boy mazmunli sahnalashtiruv asarlari bilan shuhrat qozongan Paolo Jani Cheining ijodiy mehnati singgan. 2008-yildan buyon u Poda bilan rejissyor yordamchisi, ssenograf, liboslar bo‘yicha rassom va chiroq ustasi sifatida hamkorlik qilib keladi.
Gulnora Malikova boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan xor jamoasi, Komil Mo‘minov rahbarligidagi “O‘zbegim” karnay va surnay jamoasi, shuningdek, Abdukarim Ashirmatov boshchiligidagi xalq cholg‘u asboblari orkestri san’atkorlarining ishtiroki “Tamerlano” operasining diqqatga molik xususiyati bo‘ladi. Keng ko‘lamli sahnalashtiruv asarida jami 160 dan ortiq kishi safarbar qilingan.
Opera italyan tilida ijro etiladi. Muqaddima pardasini mamlakatning eng taniqli bas ovozi, O‘zbekiston xalq artisti Jenisbek Piyazov tamsil etadi. Turk sultoni Boyazid chiqishini Gendel asarlarining o‘z tengqurlari safidagigi eng a’lo ijrochilaridan biri boʻlgan ispan tenori Huan Sancho, Boyazidning qizi Asteriya ishtirokidagi pardani esa soprano Veronika Kanhemi (Argentina) ijro etadi.
“Tamerlano” Oʻzbekiston uchun peshqadam hisoblangan badiiy va sahnalashtiruv yechimlari bilan diqqatga sazovordir. An’analarga so‘zsiz hurmat va dadil innovatsiyani o‘zida mujassam etgan mazkur ijodiy loyiha yurtimiz madaniy hayotining yorqin voqeasiga aylanib, keng jamoatchilik va jahon musiqiy jamoatchiligi diqqat-e’tiborini o‘ziga jalb etishi kutilmoqda.

2 и 3 октября 2024 года на сцене Государственного Академического Большого театра имени Алишера Навои Фонд развития культуры и искусства Узбекистана представит постановку оперы «Tamerlano» режиссера Стефано Поды. Музыка Георга Фридриха Генделя прозвучит в современной интерпретации Кирилла Рихтера. Премьера будет приурочена к IV Всемирной конференции по креативной экономике, которая пройдет в Ташкенте со 2 по 4 октября текущего года.
Эта опера обещает стать грандиозным культурным событием, сочетая в себе величие прошлого с веяниями современности. Опера «Tamerlano» рассказывает о жизни великого завоевателя до того, как он стал правителем и взял в жены Биби-Ханум. В центре сюжета – любовная история Амира Темура и дочери его врага, османского султана Баязета. Драматическая линия приводит главного героя к осознанию, как стать справедливым воином и монархом.
«Tamerlano», считающийся одним из лучших произведений Генделя, был написан композитором за 20 дней в июле 1724 года. В 2024 году легендарной опере исполняется 300 лет. Новая версия постановки, реализуемая по инициативе Фонда, отличается современным прочтением творчества Генделя, фокусом на центральной сюжетной линии и динамичностью.
Композитор и пианист Кирилл Рихтер взял на себя сложную задачу по подготовке новой интерпретации музыки Генделя, добавив узбекские национальные инструменты, чтобы приблизить исполнение к аутентичному звучанию эпохи Амира Темура. Музыкальное сопровождение оперы представит Национальный симфонический оркестр Узбекистана под управлением Алибека Кабдурахманова.
Для работы над проектом Фонд привлек лучшие творческие силы международного уровня. Сценографию, костюмы, свет и хореографию создает знаменитый Стефано Пода, чьи проекты получили признание на мировых сценах. В поисках эстетического и концептуального единства, Стефано Пода всегда сочетает режиссуру, хореографию, декорации, костюмы и освещение. Его уникальный стиль основан на видении, которое гармонично сплетает воедино древние образы с современным искусством. На сцене он говорит своим собственным языком, стирая границы между различными жанрами и дисциплинами, создавая всеобъемлющий опыт и мир тотального искусства. Пода не просто рассказывает историю, а создает пластическую, целостную атмосферу, объединяющую дизайн, архитектуру, скульптуру, живопись, музыку и драматургию.
Работу над драматургией «Tamerlano» совместно со Стефано ведет Паоло Джани Чеи, известный своими сильными и эмоционально насыщенными постановками. С 2008 года он сотрудничает с Подой как ассистент режиссера, сценографа, художника по костюмам и свету.
Важной отличительной чертой оперы «Tamerlano» станет участие Заслуженного хорового коллектива Республики Узбекистан под руководством Гульнары Маликовой, карнай-сурнай группы «Узбегим» под руководством Камила Муминова, а также артистов Оркестра народных инструментов под руководством Абдукарима Аширматова. В общей сложности в масштабной постановке задействовано более 160 человек.
Опера будет исполняться на итальянском языке. Главную партию представит самый известный бас страны, народный артист Узбекистана Женисбек Пиязов. Партию турецкого султана Баязета исполнит испанский тенор Хуан Санчо, считающийся одним из лучших исполнителей Генделя своего поколения, а партию дочери Баязета Астерии – сопрано Вероника Канхеми (Аргентина).
«Tamerlano» отличается новыми для Узбекистана художественно-постановочными решениями. Ожидается, что этот творческий проект, сочетающий безусловное уважение к традициям и смелое новаторство, станет ярким событием культурной жизни и привлечет внимание как широкой публики, так и международной музыкальной общественности.