XIX Venetsiya meʼmorchilik biennalesida O‘zbekiston milliy pavilionining jamoatchilik uchun dasturi doirasida “Fan madaniyat sifatidaʼʼ va “Quyosh materialshunosligining kelajagi sariʼʼ mavzularida ikkita mazmunli shoʻba bahs-munozaralari bo‘lib o‘tdi.
Ishtirokchilar ilmiy tafakkurning meʼmorchilik amaliyotlari, muassasaviy strategiyalar hamda barqaror kelajak gʻoyalariga qay tarzda ta’sir etishini muhokama qildilar. Bilim madaniyatidan tortib to quyosh energetikasining istiqbollarigacha boʻlgan masalalardan iborat muloqot “Koʻzlarni qamashtiruvchi yogʻduʼʼ nomli ko‘rgazmaning bosh mavzularini qamrab oldi.
Ushbu uchrashuvlar pavilion dasturining muhim qismiga aylanib, O‘zbekistonning ilm-fan, meʼmorchilik va atrof-muhit tafakkuri o‘rtasidagi bogʻlikka oid global muloqotning faol ishtirokchisi sifatidagi oʻrniga urgʻu berdi.

As part of the public programme of the National Pavilion of Uzbekistan at the 19th Venice Architecture Biennale, two substantive sessions were held: "Science as Culture" and "Towards a Future of Solar Materials".
Participants discussed how scientific thinking influences architectural practice, institutional strategies and visions of a sustainable future. From issues of knowledge culture to the future of solar energy, the dialogue covered the key themes of the A Matter of Radiance exhibition.
These meetings were an important part of the pavilion programme and highlighted Uzbekistan's role as an active participant in the global conversation on the links between science, architecture and ecological thinking.