2025-yilning 16–26-oktabr kunlari Dohadagi Islom san’ati muzeyi (MIA) tomonidan O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Ektashif” yillik ta’lim san’at dasturi doirasida bir guruh qatarlik rassomlar Toshkent, Samarqand va Buxoroga tashrif buyurishadi.
Dasturda ishtirokchilarni O‘zbekistonning tarixiy va madaniy merosi, an’anaviy hunarmandchiligi hamda zamonaviy ijodiy badiiy amaliyotlari bilan tanishtirish nazarda tutilgan.
Tashrif yakunlari bo‘yicha 2026-yilning bahorida Doha shahrida ko‘rgazma bo‘lib o‘tadi va unda ushbu dastur doirasida yaratilgan rassomlarning asarlari namoyish etiladi.

From 16 to 26 October 2025, as part of the annual educational art programme Ektashif, organised by the Museum of Islamic Art (MIA, Doha) in collaboration with the Art and Culture Development Foundation of Uzbekistan, a group of Qatari artists will visit Tashkent, Samarkand and Bukhara.
The programme includes opportunities for participants to engage with Uzbekistan’s historical and cultural heritage, traditional crafts, and contemporary creative practices.
Following the trip, an exhibition will be held in Doha in spring 2026, showcasing works created by the artists within the framework of the programme.