“Samarkand Marathon” xayriya poygasi turkumi beshinchi marotaba bo‘lib o‘tadi. 2023-yilda tadbir butun dunyodan 5 mingdan ziyod ishtirokchilarni birlashtirishga mo‘ljallangan.
Turli masofalar uchun startlar ikki kun mobaynida o‘tkaziladi:
4-noyabr kuni 4 yosh va undan katta bolalar va 2K masofa uchun shimoliy (skandinavcha) yurish poygalari bo‘lib o‘tadi;
5-noyabr kuni yugurish musobaqalari quyidagi masofalarga bo‘lib o‘tadi: 42,2K marafoni, 21,1K.lik yarim marafon, 10K, 5K va 2K.lik poygalar. Eshitish va ko‘rish qobiliyati cheklangan kishilar uchun 5K masofa ham mavjud bo‘ladi.
2023-yilda 5K.lik masofa ilk bor “Samarkand Marathon” dasturiga kiritildi.
Masofalar yoʻnalishlari Samarqandning tarixiy qismidan oʻtadi. Start va marra Registon maydoni yonida joylashadi. Ishtirokchilar shaharning markaziy ko‘chalari bo‘ylab, tarixiy obidalar yon bag‘ridan yugurib o‘tadilar.
4-noyabr kuni poyganing birinchi kuni yakunlangandan so‘ng musiqiy dastur bo‘lib o‘tadi.
Ishtirokchilarning roʻyxatdan oʻtish toʻlovlaridan tushgan barcha mablagʻlar “Samarkand Marathon”ning bu yilgi xayriya maqsadi – bolalar uchun sport maydonchalarini qurishga yoʻnaltiriladi.
Batafsil ma’lumot, dastur va ro‘yxatdan o‘tish bo‘yicha havola events.samarkandmarathon.uz saytida mavjud.

Серия благотворительных забегов Samarkand Marathon состоится в пятый раз. В 2023 году событие призвано объединить более пяти тысяч участников со всего мира.
Старты на разные дистанции разделены на два дня:
4 ноября пройдут забеги для детей от 4-х лет и северная (скандинавская) ходьба на дистанции 2K;
5 ноября пройдут беговые состязания на следующие дистанции: марафон 42.2K, полумарафон 21.1K, забеги на 10K, 5K и 2K. Также будет доступна дистанция 5K для людей с инвалидностью по слуху и зрению.
В 2023 году дистанция 5K впервые включена в программу Samarkand Marathon.
Маршрут дистанций пролегает через историческую часть Самарканда. Старт и финиш расположены рядом с площадью Регистан. Участники будут бежать по центральным улицам города мимо исторических объектов.
4 ноября после окончания первого дня забегов, состоится музыкальная программа.
Все средства, полученные от регистрационных взносов участников, будут направлены на реализацию благотворительной цели Samarkand Marathon, в этом году – это строительство спортивных детских площадок.
Подробная информация, программа и ссылка на регистрацию доступна на сайте events.samarkandmarathon.uz
Организатор: Фонд развития культуры и искусства Узбекистана
Генеральные партнеры забега: Министерство молодежной политики и спорта, хокимият Самаркандской области, VISA, Pepsi