2025-yil 25–28-aprel kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Xalqaro opera va balet festivali dasturida eng taassurotlarga boy zamonaviy sahna asarlaridan biri namoyish etiladi.
Tomosha voqealari buyuk romantik Ernst Teodor Amadey Gofmanning asarlari va tarjimai holiga asoslangan. O‘zbekiston milliy simfonik orkestri tomonidan ijro etiladigan Jak Offenbax musiqasi ostida muallifning xotiralari va ijodiy xayolotlar olami jonlanadi.
O‘zgacha ijodiy yondashuvlari bilan nom qozongan rejissyor Stefano Poda opera san’atning jonli va baynalmilal shakli ekanligini ko‘rsatish bilan inson ruhiyatining teranligini tadqiq etadi

Легендарная опера «Сказки Гофмана» Оффенбаха в постановке Стефано Поды впервые на сцене ГАБТ им. А. Навои!
С 25 по 28 апреля 2025 года в программе Международного фестиваля оперы и балета в Ташкенте будет представлена одна из самых впечатляющих современных постановок.
Сюжет основан на произведениях и биографии великого романтика Эрнста Теодора Амадея Гофмана. Под музыку Жака Оффенбаха, исполняемую Национальным симфоническим оркестром Узбекистана, оживают его воспоминания и творческие фантазии.
Режиссёр Стефано Пода, известный своим самобытным подходом, исследует глубины человеческой психики, показывая, что опера — это живая и универсальная форма искусства.