Joriy yilning sentabr oyida Britaniya muzeyi (London)da “Ipak yo‘llari” ko‘rgazmasining ochilishi bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekistonning noyob osori atiqalari namoyish etilmoqda. Ushbu voqea mamlakatimiz madaniy merosini jahon miqyosida taqdim etishga qaratilgan qator tadbirlar silsilasida diqqatga molik bosqichga aylandi. Dekabr oyida Londonda Ipak yo‘li tarixi va madaniyati bo‘yicha yetakchi mutaxassislarni birlashtirgan “Ipak yo‘llari: Afro-Yevroosiyo bo‘ylab muloqot va almashinuvlar, milodiy 500–1000-yy.” mavzusida ilmiy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi San’atshunoslik instituti “San’atshunoslik tarixi” kafedrasi mudiri Jangar Ilyosov ma’ruza qildi.
U o‘z chiqishida Markaziy Osiyoda sirlangan kulolchilik buyumlarini ishlab chiqarish bo‘yicha mualliflik maktablarining shakllanishiga doir tadqiqotini taqdim etib, Buyuk Ipak yo‘lining turli kesishmalarida topilgan ashyo va buyumlarning IX-X asrlar madaniy va badiiy almashinuvini o‘rganishdagi ahamiyati haqida hikoya qilib berdi. O‘zbekistonlik olimlarning shu miqyosdagi anjumanlarda ishtirok etishi O‘zbekistonning qadimiy tamaddunlar merosini o‘rganishga qo‘shgan hissasiga urg‘u berib, ilmiy sohadagi xalqaro hamkorlikni mustahkamlaydi.

В сентябре текущего года в Британском музее (Лондон) состоялось открытие выставки «Шелковые пути», на которой представлены уникальные экспонаты из Узбекистана. Это событие стало важной вехой в череде мероприятий, направленных на представление культурного наследия страны на мировой арене. В декабре в Лондоне прошла научная конференция «Silk Roads: Contacts and Exchanges across Afro-Eurasia, 500–1000 CE», собравшая ведущих специалистов по истории и культуре Шелкового пути.
На конференции с докладом выступил Джангар Ильясов, заведующий Отделом истории искусств Института искусствознания Академии наук Республики Узбекистан.
В своем выступлении он представил исследование, посвященное формированию собственных школ производства глазурованной керамики в Центральной Азии, и рассказал о значении найденных на разных отрезках Шелкового пути артефактов для изучения культурного и художественного обмена в IX-X веках.
Участие узбекских ученых в событиях такого уровня подчеркивает вклад Узбекистана в изучение наследия древних цивилизаций и укрепляет международное сотрудничество в научной сфере.