I.V. Savitskiy nomidagi Davlat sanʼat muzeyida yarim yil mobaynida Italiyadagi galereya va koʻrgazma zallarida namoyish etilgan “Oʻzbekiston: sahrodagi avangard” nomli keng koʻlamli koʻrgazma loyihasi oʻz ishini davom ettirmoqda.
Vasiliy Lisenkoning mashhur “Buqa” asari I.V.Savitskiy nomidagi Davlat sanʼat muzeyining ramziy timsolidir. Gap shundaki, agar bir tasodif boʻlmaganda, ushbu asar muzey ekspozitsiyasidan oʻrin olmagan boʻlar edi. Musavvir tarjimai holini oʻrganuvchilarning hikoyalariga koʻra, “Buqa” mato surati rassomning uyi tomi teshigiga yamoq sifatida tutilib, Savitskiy tomonidan Lisenkoning saqlanib qolgan 5 dona asari qatorida qoʻqqisdan topilgan. Asar bir vaqtning oʻzida koʻplab rangtasvir yoʻnalishlari: primitivizm, modern, post-ekspressionizmni oʻzida mujassam etadi. “Buqa”ga nazar tashlar ekansiz, beixtiyor miloddan avvalgi XV asrdagi Knossos saroyining mashhur devoriy suratlarini eslamaslikning iloji yoʻq. Va, albatta, bu jonivor shoxlarining turlichaliligiga ham e’tibor qilmaslik mumkin emas, ulardan biri handasaviy mavhumlikka oid rasmlar bilan hashamdor bezatilgan.
“Oʻzbekiston: sahrodagi avangard” koʻrgazmasi I.V.Savitskiy nomidagi Davlat sanʼat muzeyida 2025-yil 15-yanvarga qadar davom etadi.

В Государственном музее искусств имени И. В. Савицкого продолжает свою работу масштабный выставочный проект «Узбекистан: Авангард в пустыне», который на протяжении полугода демонстрировался в галереях и экспозиционных залах Италии.
Знаменитый «Бык» Василия Лысенко является негласным символом Государственный музей искусств имени И. В. Савицкого. Однако этой работы могло бы и не быть в экспозиции музея, если бы не случай. По рассказам биографов, полотно «Бык» якобы закрывало прореху в крыше дома художника и было найдено Савицким совершенно случайно вместе с остальными 5 сохранившимися работами Лысенко. Работа сочетает в себе сразу множество живописных направлений — примитивизм, модерн, пост-экспрессионизм. Глядя на «Быка» нельзя не вспомнить знаменитые фрески Кносского дворца XV в до н.э. И, конечно же, нельзя не обратить внимание на разные рога животного, один из которых богато декорирован супрематическими рисунками.
Выставка «Узбекистан: Авангард в пустыне» продлится в Государственном музее искусств имени И. В. Савицкого до 15 января 2025 года.