Janob Lazar Elundu Assomo boshchiligidagi YUNESKO delegatsiyasi va Xalqaro maslahat qo‘mitasi missiyasi a’zolari bilan o‘tkazilgan yakuniy uchrashuv doirasida ushbu tashrif O‘zbekiston madaniy merosini asrab-avaylashga qaratilgan xalqaro hamkorlikni mustahkamlashda diqqatga molik pog‘ona bo‘lgani qayd etildi.
Missiya xulosalari bo‘yicha ishlab chiqilgan texnik tavsiyalar Butunjahon merosi roʻyxatiga kiritilgan tarixiy hududlarni muhofaza qilishga doir yangi loyihalarni yaratish uchun asos boʻlib xizmat qiladi. Unda alohida e’tibor kadrlar tayyorlash tizimini yaratish, restavratsiya maktablarini rivojlantirish hamda madaniy merosni asrab-avaylashda zamonaviy yondashuvlarni joriy etishga qaratilgan.
Mazkur tashrifda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida mushtarak sa’y-harakatlar va xalqaro hamkorlik muhim ekanligi ta’kidlandi.

В рамках итоговой встречи с делегацией ЮНЕСКО под руководством господина Лазара Элунду Ассомо и участниками миссии Международного консультативного комитета было подчеркнуто, что визит стал важным этапом в укреплении международного сотрудничества для сохранения культурного наследия Узбекистана.
Технические рекомендации разработанные по итогу миссии станут основой для создания новых проектов по сохранению исторических территорий, входящих в Список Всемирного наследия. Особое внимание уделено созданию систем подготовки кадров, развитию школ реставрации и внедрению современных подходов к сохранению культурного достояния.
Визит подчеркнул важность совместных усилий и международного сотрудничества для достижения целей устойчивого развития.