Janob Lazar Elundu Assomo boshchiligidagi YUNESKO delegatsiyasi va Xalqaro maslahat qo‘mitasi missiyasi a’zolari bilan o‘tkazilgan yakuniy uchrashuv doirasida ushbu tashrif O‘zbekiston madaniy merosini asrab-avaylashga qaratilgan xalqaro hamkorlikni mustahkamlashda diqqatga molik pog‘ona bo‘lgani qayd etildi.
Missiya xulosalari bo‘yicha ishlab chiqilgan texnik tavsiyalar Butunjahon merosi roʻyxatiga kiritilgan tarixiy hududlarni muhofaza qilishga doir yangi loyihalarni yaratish uchun asos boʻlib xizmat qiladi. Unda alohida e’tibor kadrlar tayyorlash tizimini yaratish, restavratsiya maktablarini rivojlantirish hamda madaniy merosni asrab-avaylashda zamonaviy yondashuvlarni joriy etishga qaratilgan.
Mazkur tashrifda barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida mushtarak sa’y-harakatlar va xalqaro hamkorlik muhim ekanligi ta’kidlandi.

During the final meeting with the UNESCO delegation led by Mr Lazar Elundu Assomo and the participants of the International Advisory Committee mission, it was stressed that the visit was an important step in strengthening international cooperation for the preservation of Uzbekistan's cultural heritage.
The technical recommendations developed at the end of the mission will become the basis for the creation of new projects for the preservation of historic areas on the World Heritage List. Special attention was paid to the creation of training systems, development of restoration schools and introduction of modern approaches to the preservation of cultural heritage.
The visit underlined the importance of joint efforts and international co-operation for achieving sustainable development goals.