“EXPO 2025 Osaka, Kansai” butunjahon ko‘rgazmasiga tashrifning rasmiy dasturi doirasida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Saudiya Arabistoni Podshohligi pavilioniga tashrif buyurdi.
Tashrif chog‘ida navbatdagi butunjahon ko‘rgazmasiga Podshohlik mezbonlik qiladigan “EXPO 2030 Ar-Riyod” konsepsiyasi taqdim etildi. Taqdimotda bo‘lajak anjumanning innovatsiyalar, barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlik kabi bosh g‘oyalarini ochib berilib, Ar-Riyodning madaniyatlar va texnologiyalar muloqotining yangi baynalmilal poytaxtiga aylanish sari intilishi belgilab berilgan.
Ushbu taqdimot O‘zbekiston delegatsiyasi uchun bo‘lajak ko‘rgazma rejalari bilan tanishish va “EXPO 2030” oldidan hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish uchun muhim imkoniyat bo‘ldi.

As part of the official programme of stay at the World Expo 2025 Osaka, Kansai, the delegation of the Republic of Uzbekistan visited the Pavilion of the Kingdom of Saudi Arabia.
During the visit, the concept of Expo 2030 Riyadh, where the Kingdom will become the organising country of the next World Expo, was presented. The presentation revealed the key ideas of the future forum - innovation, sustainable development and international partnership, and also outlined Riyadh's aspiration to become a new global capital of dialogue of cultures and technologies.
For the Uzbek delegation, the presentation was an important opportunity to familiarise themselves with the plans of the upcoming exhibition and discuss the prospects for cooperation in the run-up to Expo 2030.