“EXPO 2025 Osaka, Kansai” butunjahon ko‘rgazmasiga tashrifning rasmiy dasturi doirasida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Saudiya Arabistoni Podshohligi pavilioniga tashrif buyurdi.
Tashrif chog‘ida navbatdagi butunjahon ko‘rgazmasiga Podshohlik mezbonlik qiladigan “EXPO 2030 Ar-Riyod” konsepsiyasi taqdim etildi. Taqdimotda bo‘lajak anjumanning innovatsiyalar, barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlik kabi bosh g‘oyalarini ochib berilib, Ar-Riyodning madaniyatlar va texnologiyalar muloqotining yangi baynalmilal poytaxtiga aylanish sari intilishi belgilab berilgan.
Ushbu taqdimot O‘zbekiston delegatsiyasi uchun bo‘lajak ko‘rgazma rejalari bilan tanishish va “EXPO 2030” oldidan hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish uchun muhim imkoniyat bo‘ldi.

В рамках официальной программы пребывания на Всемирной выставке «ЭКСПО-2025 Осака, Кансай» делегация Республики Узбекистан посетила Павильон Королевства Саудовской Аравии.
Во время визита была представлена концепция ЭКСПО-2030 Эр-Рияд, где Королевство станет страной-организатором следующей Всемирной выставки. Презентация раскрыла ключевые идеи будущего форума — инновации, устойчивое развитие и международное партнёрство, а также обозначила стремление Эр-Рияда стать новой глобальной столицей диалога культур и технологий.
Для узбекской делегации презентация стала важной возможностью ознакомиться с замыслами предстоящей выставки и обсудить перспективы сотрудничества в преддверии ЭКСПО-2030.