Qozog‘iston Respublikasi Savdo va integratsiya vaziri, mamlakat delegatsiyasi rahbari Arman Shakkaliyev Osaka shahrida o‘tayotgan EXPO–2025 doirasida O‘zbekiston pavilioniga tashrif buyurdi.
Mehmon uchun maxsus ekskursiya tashkil etilib, pavilion konsepsiyasi atroflicha tanishtirildi. Arman Shakkaliyev O‘zbekistonni nufuzli "Red Dot" mukofotiga sazovor bo‘lgani bilan samimiy tabriklab, pavilionning puxta o‘ylangan g‘oyasi mehmonlarga mamlakat haqida chuqurroq tasavvur berishini ta’kidladi. Vazirda ayniqsa harakatlanuvchi platforma, terassa arxitekturasi va NFC texnologiyalari joriy etilganligi katta taassurot qoldirdi.
Arman Shakkaliyev EXPO–2025 yakunlangach, pavilionni Nukusda qayta tiklash rejalari ham alohida e’tiborga loyiq ekanini qayd etdi. U bu tashabbusni O‘zbekistonning barqaror rivojlanish va madaniy merosni asrab-avaylash yo‘lidagi ezgu intilishlariga yorqin misol sifatida baholadi.
Tashrif nihoyasida Qozog‘iston vaziri O‘zbekiston pavilionining Faxriy mehmonlar kitobida iliq so‘zlar qoldirdi.

Павильон Узбекистана на EXPO 2025 в Осаке посетил министр торговли и интеграции Казахстана Арман Шаккалиев – глава казахстанской делегации на Национальном дне Казахстана.
Для господина Шаккалиева был организован специальный тур по экспозиции, в ходе которого подробно представили концепцию Павильона. Арман Шаккалиев поздравил узбекскую сторону с престижной наградой Red Dot и подчеркнул, что тщательно продуманная концепция Павильона позволяет гостям глубже узнать об Узбекистане. Особое впечатление на министра произвели движущаяся платформа, архитектура террасы и внедрение NFC-технологий.
Отдельно министр отметил значимость планов по воссозданию Павильона в Нукусе после завершения ЭКСПО-2025, назвав это примером стремления Узбекистана к устойчивому развитию и сохранению культурного наследия.
В завершение визита Арман Шаккалиев оставил теплую запись в Книге почетных гостей Павильона Узбекистана.