2025-yil 17-avgust kuni Osaka shahrida “Expo 2025” butunjahon ko‘rgazmasi doirasida O‘zbekiston Milliy kuni nishonlandi. Tantanali ochilish marosimi Yaponiya tashqi ishlar davlat vaziri Hisayuki Fujii va mamlakatimiz delegatsiyasi rahbari, Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Mehmonlarga Farg‘ona, buxorocha, lazgi va boshqa raqslar hamda milliy kuy-qo‘shiqlar ijro etilgan konsert dasturi namoyish etildi. Bayram kayfiyatiga karnay-surnay sadolari, vokal ansambllari va cholg‘u jamoalari shukuh bag‘ishladi.
O‘zbek xoreografiyasining boy repertuarini taqdim etgan, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist Nodira Pirmatova va Mukarram Turg‘unboyeva nomidagi “Bahor” davlat raqs ansamblining chiqishlari sanha ko‘rkiga ko‘rk baxsh etdi.

17 августа 2025 года в Осаке в рамках Expo 2025 состоялся Национальный день Узбекистана. Церемония открытия прошла с участием государственного министра иностранных дел Японии Хисаюки Фуджии и главы делегации нашей страны, председателя Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умеровой.
Гостям была представлена концертная программа с исполнением ферганского, бухарского лазги и других танцев, а также национальной музыки. Атмосферу праздника создали звуки карнаев и сурнаев, вокальные ансамбли и инструментальные коллективы.
Сцену украсили выступления заслуженной артистки Узбекистана Нодиры Пирматовой и Государственного ансамбля танца «Бахор» имени Мукаррам Тургунбаевой, представивших богатый репертуар узбекской хореографии.