2024-yil 29–30-iyun kunlari Bo‘stonliq tumanida “Samarkand Marathon” xalqaro xayriya poygalari turkumiga mansub “Sky Camp Bo‘stonliq” tog‘ sporti festivali bo‘lib otdi.
Ikki kun davom etgan sport bayrami dasturi qizg‘in o‘tdi. Festival ishtirokchilari va mehmonlari e’tiboriga yuqori tezlikli tog‘ yo‘l velopoygasi, 10 va 20 km masofali noravon joylarda yugurish, balandlikka ko‘tarilish, yoga va meditatsiya, plogging tadbirlari havola etildi. Birinchi kun “Tesla Boy” guruhining katta konserti bilan yakunlandi. Barcha tadbirlar Amirsoyning ajoyib tabiati va so‘lim manzarasida kechdi.
“Amirsoyning betakror manzaralaridan bahramand bo‘lish va shu yil biz tayyorlagan murakkab musobaqalarda qatnashish maqsadida tashrif buyurgan ko‘p miqdordagi ishtirokchilar va mehmonlarni ko‘rishdan mamnunmiz. “Sky Camp Bo‘stonliq 2024” nafaqat sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etadi, balki faol hordiq chiqarish va atrof-muhit haqida xabardorlikni ommalashtirishga xizmat qiladi. Umid qilamizki, “Sky Camp” butun dunyodan tobora ko‘proq ishtirokchilarni jalb etishda davom etadi”, – Mirhan Sagitov, “Samarkand Marathon” xayriya musobaqalari turkumi rahbari.
Natijalar:
• Sky Camp BIKE – masofasi 13,5 km, balandlikka ko‘tarilish 691 m tog‘ yo‘l velopoygasida erkaklar o‘rtasida 38:14,4 natija bilan TIMUR KORESHKOV, ayollar o‘rtasida 47:30,1 natija bilan KRISTINA IVANOVA g‘olib bo‘ldi;
• Sky Camp PEAK - Amirsoyning quyidan yuqori bekatigacha bo‘lgan 4,2 km masofaga 724 m balandlikka ko‘tarilish bo‘yicha erkaklar o‘rtasida TURSUNOV SHAHBOZ va ABDURAHMONOV SHAHROM 38:42,2 va 38:42,3 natija bilan qo‘lni-qo‘lga qo‘yib marrani zabt etdilar; ayollar o‘rtasida HMELEVSKAYA Marina 43:50,8 g ‘oliba bo‘ldi.
Shuningdek, PEAK masofasida erkaklar va ayollar o‘rtasidagi mutlaq hisobdagi g‘oliblar 2021-yilda o‘rnatilgan avvalgi rekordni yangiladilar.
ZEN poygasi ishtirokchilari toifalar bo‘yicha taqdirlanmadilar, ammo “Sky Camp Bo‘stonliq 2024”da qatnashganlari uchun esdalik medallari sohibiga aylandilar.
“Sky Camp TRAIL” yo‘lagi Xalqaro treylranning uyushmasi (ITRA) tomonidan rasmiy guvohnomaga ega bo‘lib, bu ishtirokchilari ITRA ballarini qo‘lga kiritgan O‘zbekistondagi ilk trassa hisoblanadi.
Ko‘p sonli ishtirokchilar ekologik tashabbus “plogging”ni qo‘llab-quvvatladilar. “Sky Camp Bo‘stonliq 2024”da u ikkala kun bo‘lib o‘tdi. O‘zidan keyin tabiatni asl holida qoldirish ahamiyatini anglagan holda tog‘ sporti festivali mehmonlari chiqindilarni yig‘ishdan iborat yugurish aksiyasiga qo‘shildilar. Mazkur tadbirning ikkinchi kunida ishtirokchilar soni 3 barobarga oshdi.
29-iyun kuni asosiy dastur yakunida “Tesla Boy” guruhining konserti boʻlib oʻtdi. Anton Sevidov va uning “Tesla Boy” loyihasi “Sky Camp Bo‘stonliq 2024” mehmonlari va ishtirokchilari uchun o‘zlarining jozibador elektro-poplarini ijro etdilar.

29 и 30 июня 2024 года в Бостанлыкском районе прошел горный фестиваль спорта Sky Camp Bo`stonliq 2024, который входит в серию международных благотворительных забегов Samarkand Marathon.
Программа двухдневного фестиваля спорта была насыщенной. Участников и гостей фестиваля ждали: горная шоссейная велогонка, трейл-забеги на дистанции 10 и 20 км, скайраннинг, бег, йога и медитация, плоггинг. Первый день был завершен грандиозным концертом группы Tesla Boy. Все события проходили на фоне невероятной природы и видов Амирсоя.
«Мы рады видеть такое большое количество участников и гостей, которые приехали насладиться уникальными пейзажами Амирсоя и принять участие в сложных гонках, которые мы подготовили в этом году. Sky Camp Bo'stonliq 2024 не только продвигает здоровый образ жизни, но и способствует популяризации активного отдыха и экологической осознанности. Мы надеемся, что Sky Camp будет привлекать все больше участников со всего мира», — Мирхан Сагитов, куратор серии благотворительных забегов Samarkand Marathon.
Результаты:
· Sky Camp BIKE — победителем в горной шоссейная велогонке на дистанции 13,5 км с набором высоты 691 м среди мужчин с результатом 38:14,4 стал TIMUR KORESHKOV, победителем среди женщин с результатом 47:30,1 стала KRISTINA IVANOVA;
· Sky Camp TRAIL — победителем среди мужчин в трейл-забеге на дистанцию 10 км с набором высоты 619 м стал MAMEDOV VLADISLAV
· Sky Camp PEAK — победителями в скайраннинге от нижней на верхнюю станцию Амирсоя на дистанцию 4,2 км с набором высоты 724 м среди мужчин стали ТУРСУНОВ Шахбоз и АБДУРАХМОНОВ Шахром с результатом 38:42.2 и 38:42.3, финишировавшие рука об руку; среди женщин – KHMELEVSKAYA Marina 43:50.8.
Также победители абсолютного зачета среди мужчин и женщин на дистанции PEAK обновили прежний рекорд, установленный в 2021 году.
Участники забега ZEN не награждались по категориям, но получили памятные медали о своем участии в Sky Camp Bo`stonliq 2024.
Трасса Sky Camp TRAIL была сертифицирована международной ассоциацией трейл-раннинга (ITRA), это первая трасса в Узбекистане, участники которой получили балл ITRA.
Большое количество участников поддержало экологическую инициативу — плоггинг. На Sky Camp Bo`stonliq 2024 он проходил оба дня. Понимая важность того, что после себя природу нужно оставить в первозданном виде, гости горного фестиваля спорта присоединялись к бегу со сбором мусора. Во второй день события количество участников выросло в 3 раза.
29 июня по окончанию основной программы состоялся концерт группы Tesla Boy. Антон Севидов и его проект Tesla Boy сыграли для гостей и участников Sky Camp Bo`stonliq 2024 свой стильный электро-поп.