Oʻzbekistonga YUNESKO Butunjahon merosi markazi direktori Lazar Elundu Assomo boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Amaliy safar doirasida Samarqandda shahar madaniy meros obyektlarini asrab-avaylash va rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Tadbirda Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamgʻarmasi raisi Gayane Umerova, Samarqand viloyati hokimi oʻrinbosari Rustam Qobilov, Samarqand shahri hokimi Fazliddin Umarov hamda Oʻzbekistonning YUNESKOdagi Doimiy vakili Kamol Muxtarovlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvda madaniy meros sohasining yetuk mutaxassislari, jumladan, Madaniy meros agentligi, “Wilmotte & Associés” me’morchilik kompaniyasi vakillari va arxitektura sohasi ekspertlari ishtirok etdi. Xalqaro va mahalliy yetakchi mutaxassislarni birlashtirgan yigʻilishda madaniy obidalarning barqarorligini ta’minlash va ularni asrab-avaylashda tajriba almashish va ilgʻor jahon amaliyotini tatbiq etish muhimligi ta’kidlandi.
Tadbir davomida Samarqandning betakror madaniy merosini muhofaza qilish va uning tarixiy markazini yanada koʻrkamlashtirishga qaratilgan diqqatga molik loyihalar taqdimoti oʻtkazildi. Ayniqsa “Shohi Zinda” ansambli, Ulugʻbek rasadxonasi va boshqa tarixiy yodgorliklarni obodonlashtirish konsepsiyalariga alohida eʼtibor berildi.

A delegation from the UNESCO World Heritage Centre, headed by its director Lazar Elundu Assomo, arrived in Uzbekistan on a visit. During the visit, a meeting was held in Samarkand dedicated to the issues of preservation and development of the city's cultural heritage sites. The event was attended by Gayane Umerova, Chairperson of the Culture and Art Development Fund, Rustam Qobilov, Deputy Governor of Samarkand Region, Fazliddin Umarov, Mayor of Samarkand, as well as Kamol Muxtarov, Uzbekistan's Permanent Representative to UNESCO.
The meeting brought together leading professionals in the field of cultural heritage, including representatives from the Heritage Agency, the architectural company Wilmotte & Associés, and experts in architecture. The event, which united international and local experts, emphasized the importance of experience exchange and the application of best global practices to ensure the sustainability of cultural heritage sites and their preservation.
During the event, key projects aimed at preserving the unique heritage of Samarkand and developing its historical center were presented. Special attention was given to the concepts of improving iconic sites, such as the Shah-i-Zinda ensemble, Ulugh Beg Observatory, and other historical monuments.