Oʻzbekistonga YUNESKO Butunjahon merosi markazi direktori Lazar Elundu Assomo boshchiligidagi delegatsiya tashrif buyurdi. Amaliy safar doirasida Samarqandda shahar madaniy meros obyektlarini asrab-avaylash va rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Tadbirda Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamgʻarmasi raisi Gayane Umerova, Samarqand viloyati hokimi oʻrinbosari Rustam Qobilov, Samarqand shahri hokimi Fazliddin Umarov hamda Oʻzbekistonning YUNESKOdagi Doimiy vakili Kamol Muxtarovlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvda madaniy meros sohasining yetuk mutaxassislari, jumladan, Madaniy meros agentligi, “Wilmotte & Associés” me’morchilik kompaniyasi vakillari va arxitektura sohasi ekspertlari ishtirok etdi. Xalqaro va mahalliy yetakchi mutaxassislarni birlashtirgan yigʻilishda madaniy obidalarning barqarorligini ta’minlash va ularni asrab-avaylashda tajriba almashish va ilgʻor jahon amaliyotini tatbiq etish muhimligi ta’kidlandi.
Tadbir davomida Samarqandning betakror madaniy merosini muhofaza qilish va uning tarixiy markazini yanada koʻrkamlashtirishga qaratilgan diqqatga molik loyihalar taqdimoti oʻtkazildi. Ayniqsa “Shohi Zinda” ansambli, Ulugʻbek rasadxonasi va boshqa tarixiy yodgorliklarni obodonlashtirish konsepsiyalariga alohida eʼtibor berildi.

В Узбекистан с визитом прибыла делегация Центра Всемирного наследия ЮНЕСКО во главе с его директором Лазаром Элунду Ассомо. В рамках визита в Самарканде состоялась встреча, посвящённая вопросам сохранения и развития объектов культурного наследия города. В мероприятии приняли участие председатель Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова, заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кобилов и хоким Самарканда Фазлиддин Умаров, а также постоянный представитель Узбекистана при ЮНЕСКО Камол Мухтаров.
На встрече собрались ведущие профессионалы в области культурного наследия, включая представителей Агентства по культурному наследию, архитектурную компанию Wilmotte & Associés и экспертов в сфере архитектуры. Событие, объединяющее международных и местных экспертов, подчеркнуло значимость обмена опытом и применения лучших мировых практик для обеспечения устойчивости культурных объектов и их сохранение.
В ходе мероприятия были презентованы ключевые проекты, направленные на сохранение уникального наследия Самарканда и развитие его исторического центра. Особое внимание было уделено концепциям благоустройства знаковых объектов, таких как ансамбль Шахи-Зинда, Обсерватория Улугбека и других исторических памятников.