Bugun ertalab Samarqandda YUNESKO ishlari bo‘yicha milliy komissiyalarning XII mintaqalararo uchrashuvi o‘z ishini boshladi
YUNESKO Bosh direktori o‘rinbosari Sin Syuy (Xing Qu) va YUNESKO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy komissiyasi raisi, O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi, Prezident Administratsiyasi Kreativ iqtisodiyot va turizm bo‘yicha departamentining rahbari Gayane Umerova tabrik so‘zlarini yo‘lladilar. Uchrashuvga raislik qilish uchun saylangan Gayane Umerova o‘z nutqida Samarqandning tamaddunlar chorrahasi sifatidagi ramziyligini ta’kidlab, YUNESKO tomonidan belgilab berilgan sheriklik va birdamlik ruhini yangilash muhimligini qayd etdi.
Ertalabki dastur mavzuga oid ikki sessiyadan iborat bo‘ldi. Birinchisi yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish hamda barqaror rivojlanish uchun ularning tinchlik, inson huquqlari, ijtimoiy inklyuziya va ta’limni ilgari surishdagi roliga bag‘ishlandi. Muhokamada YUNESKO, shuningdek, Germaniya, Kanada va Keniya milliy komissiyalari vakillari ishtirok etdilar.
Ikkinchi muhokama sho‘basi raqamli davrda madaniyatlar va jamoalarning o‘zaro muloqotiga bag‘ishlanib, unda madaniy meros, barqaror turizm va Ipak yo‘li yo‘nalishlariga e’tibor qaratildi. So‘zga chiqqanlar orasida YUNESKO hamda Fransiya, Kyurasao va O‘zbekiston milliy komissiyalari vakillari bo‘lishdi.

В Самарканде сегодня утром открылась XII-я Межрегиональная встреча национальных комиссий по делам ЮНЕСКО.
С приветственными словами выступили Син Цюй, заместитель Генерального директора ЮНЕСКО, и Гаянэ Умерова, председатель Национальной комиссии Узбекистана по делам ЮНЕСКО, председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, руководитель департамента креативной экономики и туризма Администрации Президента. В своём обращении Гаянэ Умерова, избранная председательствовать на встрече, подчеркнула символичность Самарканда как перекрёстка цивилизаций и отметила важность обновления духа партнёрства и солидарности, который определяет ЮНЕСКО.
Утренняя программа включала две тематические сессии. Первая была посвящена расширению прав и возможностей молодёжи и её роли в продвижении мира, прав человека, социальной инклюзии и образования для устойчивого развития. В обсуждении приняли участие представители ЮНЕСКО, а также национальных комиссий Германии, Канады и Кении.
Вторая сессия была посвящена взаимодействию культур и сообществ в цифровую эпоху, с акцентом на культурное наследие, устойчивый туризм и Шёлковые пути. Среди выступавших были представители ЮНЕСКО, а также национальных комиссий Кюрасао, Узбекистана и Франции.