“Art Basel” haftaligi doirasida “Fondation Beyeler”da “Madaniy ko‘priklarni barpo etish” mavzusida sho'ba muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir “Buxoro biyennalesi – 2027” badiiy muhofizi, “WHY Architecture” asoschisi va muzey hamda madaniy me’morchilik sohasidagi dunyoning yetakchi mutaxassislaridan biri bo‘lgan Kulapat Yantrasastning yangi lavozimdagi ilk ommaviy chiqishi bo‘ldi.
Muhokamada Buxoro biyennalesi tashabbuschisi va O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, Kulapat Yantrasast, shuningdek, Buxoro biyennalesi Maslahat kengashi a’zosi hamda “Cartier” Zamonaviy san’at jamg‘armasi bosh direktori Kris Derkon ishtirok etdi. Suhbatga Buxoro biyennalesi Maslahat kengashi a’zosi, san’at va madaniyat sohasidagi xalqaro strateg doktor Aliya Al-Senussi moderatorlik qildi.
Sho'ba ishtirokchilari biyennalening konsepsiyasi va istiqbolli qarashlari, uning shahar muhitini shakllantirish hamda yangilashdagi o‘rni, shuningdek, madaniy merosni asrab-avaylash, xalqaro madaniy muloqotni mustahkamlash va bugungi ijtimoiy hamda ekologik muammolarga yechim topishda fanlararo hamkorlikning ahamiyati yuzasidan fikr almashdilar.

В рамках недели Art Basel в Fondation Beyeler состоялась панельная дискуссия на тему «Построение культурных мостов». Мероприятие стало первым публичным появлением художественного директора Бухарской биеннале 2027 года Кулапата Янтрасаста — основателя WHY Architecture и одного из ведущих мировых специалистов в области музейной и культурной архитектуры — в его новой роли.
В дискуссии приняли участие Гаянэ Умерова, комиссар Биеннале и председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана; Кулапат Янтрасаст; а также Крис Деркон, член Консультативного совета Бухарской биеннале и генеральный директор Фонда современного искусства Cartier. Модератором беседы выступила доктор Алия Аль-Сенусси — член Консультативного совета Биеннале и международный стратег в области искусства и культуры.
Участники обсудили концепцию и видение биеннале, ее роль в формировании и обновлении городской среды, а также важность междисциплинарного сотрудничества для сохранения культурного наследия, укрепления международного культурного диалога и решения актуальных социальных и экологических вызовов.