O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Pompidu markazi prezidenti Loran Le Bon bilan uchrashdi. Tomonlar muzeylar ishi, jumladan, kolleksiyalarni boshqarish, muassasaviy sheriklikni rivojlantirish va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish sohasida uzoq muddatli hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda muzeylar o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari, shu jumladan, I.V. Saviskiy nomidagi Qoraqalpog‘iston Respublikasi davlat san’at muzeyi sara to‘plamlarini birgalikda tadqiq etish, ko‘rgazma loyihalarini tashkil etish, kasbiy almashinuv va muassasaviy sheriklikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. Pompidu markazi va Tadao Ando loyihasi bo‘yicha O‘zbekiston Milliy muzeyi o‘rtasidagi hamkorlik imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston delegatsiyasiga Pompidu markazining bo‘lajak xalqaro loyihalari va tadbirlari taqdim etildi. Delegatsiya, shuningdek, 2030-yilda tashrif buyuruvchilar uchun qayta ishga tushiriladigan keng ko‘lamli rekonstruksiya qilish jarayoni bilan tanishdi.

Председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова встретилась с Президентом Центра Помпиду Лораном Ле Боном. Стороны обсудили перспективы долгосрочного сотрудничества в сфере музейного дела, включая управление коллекциями, развитие институционального партнерства и реализацию совместных проектов.
В ходе встречи были рассмотрены перспективы сотрудничества между музеями, включая совместное изучение коллекции Государственного музея искусств Республики Каракалпакстан имени И. В. Савицкого, организацию выставочных проектов, профессиональный обмен и развитие институционального партнерства. Отдельное внимание было уделено возможностям сотрудничества между Центром Помпиду и Национальным музеем Узбекистана по проекту Тадао Андо.
В завершение встречи узбекской делегации были представлены предстоящие международные проекты и мероприятия Центра Помпиду. Делегация также ознакомилась с ходом масштабной реконструкции музея, который вновь откроется для посетителей в 2030 году.