O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova Xalqaro ko‘rgazmalar byurosi (BIE) bosh kotibi Dimitri Kerkentzes bilan uchrashdi. Tomonlar kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini, shuningdek, O‘zbekistonning “EXPO 2025 Osaka” butunjahon ko‘rgazmasidagi muvaffaqiyatli ishtiroki, unda mamlakat milliy pavilioni yuksak baholangani va “Mavzuni eng yaxshi yoritish” nominatsiyasida oltin mukofotga sazovor bo‘lganini muhokama qildilar.
O‘zbekiston milliy pavilionini “EXPO 2030 Riyadh” butunjahon ko‘rgazmasi uchun tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar madaniy infratuzilmani rivojlantirish, turizm va madaniy merosni targ‘ib etishda xalqaro ko‘rgazmalarning ahamiyatini ham muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Xalqaro ko‘rgazmalar byurosi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va xalqaro ko‘rgazma loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha muloqotni davom ettirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani tasdiqlandi.

Председатель Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова встретилась с Генеральным секретарем Международного бюро выставок (Bureau International des Expositions, BIE) Димитрием Керкентзесом. Стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества, а также успешное участие Узбекистана во Всемирной выставке EXPO 2025 Osaka, где национальный павильон страны получил высокую оценку и был удостоен золотой награды в номинации «Лучшее раскрытие темы».
Особое внимание было уделено подготовке национального павильона Узбекистана к Всемирной выставке EXPO 2030 Riyadh. Стороны также обсудили значение международных выставок для развития культурной инфраструктуры, туризма и продвижения культурного наследия.
По итогам встречи была подтверждена взаимная заинтересованность в дальнейшем развитии сотрудничества между Узбекистаном и Международным бюро выставок и продолжении диалога по реализации международных выставочных проектов.