Ar-Riyod shahrida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova uchinchi bor o‘tkazilayotgan 2026-yilgi “Diriyya” zamonaviy san’at biyennalesining ochilish marosimida ishtirok etdi.
Mazkur muhim madaniy tadbir munosabati bilan Gayane Umerova ushbu yirik tashabbusni amalga oshirayotgan rahbariyatni samimiy muborakbod etdi. Jumladan, Saudiya Arabistoni Podshohligi Madaniyat vaziri shahzoda Badr bin Abdulloh bin Muhammad bin Farhon Ol Saudni, Madaniyat vaziri o‘rinbosari Rakan Al-Tuqni hamda “Diriyya” biyennalesi bosh ijrochi direktori Aya Ol-Bakriyni alohida e’tirof etdi.
Qirollikning eng faol va zamonaviy ijodiy makonlaridan biri bo‘lgan JAX hududida o‘tkazilgan biyennale doirasidagi ommaviy dastur ma’ruzalar va sahna namoyishlarini o‘z ichiga oldi. “Diriyya” biyennalesi jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan joriy biyennale 37 mamlakatdan 65 nafardan ortiq san’atkorni bir maydonga jamladi. “Intermediya va o‘zgarishlar” mavzusi ostida o‘tayotgan ushbu nufuzli anjuman harakat, migratsiya va madaniy evrilishlar kabi bugungi kun uchun dolzarb masalalarni teran va mushohadali ruhda talqin etmoqda.

In Riyadh, the Chairperson of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, Gayane Umerova, joined the opening of the 3rd edition of the Diriyah Contemporary Art Biennale 2026.
On this occasion, she extended her congratulations to the leadership behind this major cultural milestone: His Highness Prince Badr bin Abdullah bin Farhan Al Saud, Minister of Culture; His Excellency Rakan AlTouq, Assistant Minister of Culture; and Her Excellency Aya AlBakree, CEO of the Diriyah Biennale.
Located in the JAX District — one of the Kingdom’s most dynamic creative hubs — biennial’s public programme included of talks and performances. Organised by the Diriyah Biennale Foundation, this year’s Biennale brings together over 65 artists from 37 countries. Under the theme In Interludes and Transitions, it reflects on movement, migration and cultural change — timely questions, thoughtfully explored.