O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha yangi chora-tadbirlarni nazarda tutuvchi qonunni imzoladi.
Asosiy o‘zgarishlar orasida kreativ sanoat sohasidagi loyihalarni amalga oshirishga jalb qilinadigan xorijiy mutaxassislar va kompaniyalar uchun soliq imtiyozlari ham bor. Imtiyozlar 2026-yil 1-yanvardan 2030-yil 1-yanvargacha amal qiladi. Qonun, shuningdek, yangi ishtirokchilar uchun Kreativ industriya parki rezidenti maqomini olish tartibini soddalashtiradi – yangi tashkil etilgan kreativ industriya subyektlari uchun endi minimal daromad miqdori talabi hisobga olinmaydi. Bundan tashqari, hujjatda xalqaro madaniy tadbirlarni tashkil etishning qo‘shimcha mexanizmlari nazarda tutilgan.
Qabul qilingan qonunchilikdagi o‘zgarishlar kreativ iqtisodiyotni yanada rivojlantirish, sohaning yangi ishtirokchilarini qo‘llab-quvvatlash va kreativ tashabbuslarni amalga oshirish uchun yanada qulay shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan.

The President of the Republic of Uzbekistan has signed a law introducing new measures to promote the development of the creative economy.
Among the key changes are tax incentives for foreign professionals and companies engaged in the implementation of creative industry projects. The incentives will apply from 1 January 2026 to 1 January 2030. The law also simplifies the process of obtaining resident status in the Creative Industries Park for new participants by removing the minimum income requirement for newly established creative industry entities. In addition, the legislation introduces further mechanisms to facilitate the organisation of international cultural events.
The adopted legislative amendments are aimed at further developing Uzbekistan's creative economy, supporting new participants in the sector, and creating more favourable conditions for the implementation of creative initiatives.