30-sentabrdan 4-oktabrgacha Toshkentda yana “San’at dunyosi” nomli Rossiya san’ati festivali bo‘lib o‘tadi.
Besh kun davomida poytaxt aholisi va mehmonlarini musiqa, teatr, kino, xoreografiya va tasviriy san’atni birlashtirgan mazmunga boy dastur kutmoqda.
Festival dasturidan Zurab Tsereteli asarlari ko‘rgazmasi, Rossiyaning yetakchi teatrlari solistlari ishtirokidagi opera gala-konserti, Stanislav Govoruxin tavalludining 90 yilligiga bag‘ishlangan Kino kuni, “Kun suzi” xakas raqs ansambli konserti hamda A.Y.Vaganova nomidagi Rus balet akademiyasi ijrochilarining chiqishlari o‘rin olgan.

From 30 September to 4 October, Tashkent will once again host the World of Arts Russian Arts Festival.
Over the course of five days, residents and visitors to the capital will enjoy a rich programme celebrating music, theatre, cinema, dance and the visual arts.
This year’s festival will feature an exhibition of works by Zurab Tsereteli, an opera gala concert with soloists from Russia’s leading theatres, a Cinema Day marking the 90th anniversary of Stanislav Govorukhin, a performance by the Kÿn Suzy Khakas Dance Ensemble, and performances by students of the Vaganova Academy of Russian Ballet.
World of Arts will serve as a platform for creative dialogue, bringing together different generations, artistic traditions and contemporary cultural practices.