I.V. Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida “O‘zbekiston: sahrodagi avangard” nomli keng ko‘lamli ko‘rgazma loyihasi davom etmoqda
the-uzbekistan-avant-garde-in-the-desert-exhibition-at-the-i-v-savitsky-state-museum-of-arts
27 Fevral 2025
Matbuot xabari
O‘qish vaqti: 1 min.
Ekspozitsiyada Nadejda Kashina mo‘yqalimiga mansub yorqin asarlar alohida o‘rin tutadi. Musavvira sulolaviy ikonanavis rassomlar oilasida dunyoga kelib, Moskva Oliy badiiy va texnik ustaxonalarida Vladimir Favorskiy va Robert Falk ustozligida tahsil oladi, 1928-yilda ilk bora O‘zbekistonga bu yerlarda umrbod qolish maqsadida keladi. Rassomning xotiralariga ko‘ra, uni bu yurtning jilolari-yu tarovati, qiyofalari, bayon etib ulgurilmagan mavzularning bequloch turkumi o‘ziga rom etadi. Mamlakat bo‘ylab bearmon sayohat qilar ekan, N.Kashina qishloqlarning bamaylixotir turmush tarzi va katta shaharlarning jo‘shqin sur’atini o‘zgacha ifodalash uslubida aks ettiradi.
“O‘zbekiston: sahrodagi avangard” ko‘rgazmasi I.V. Savitskiy nomidagi Davlat san’at muzeyida 2025-yil 1-iyunga qadar davom etadi.

The "Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert" Exhibition at the I. V. Savitsky State Museum of Arts
A major exhibition project, "Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert," continues its work at the I. V. Savitsky State Museum of Arts.
A special place in the exhibition is dedicated to the vibrant works of Nadezhda Kashina. Born into a family of hereditary icon painters, Kashina studied at Vkhutemas under Vladimir Favorsky and Robert Falk. In 1928, she first visited Uzbekistan, where she decided to stay permanently. As the artist recalls, she was drawn to the local color, types, and the vastness of untouched themes. Through extensive travels across the country, Kashina captured the slow-paced life of the rural communities and the rhythm of the large cities, all through an expressive, unique avant-garde lens.
The exhibition "Uzbekistan: Avant-Garde in the Desert" will run at the I. V. Savitsky State Museum of Arts until June 1, 2025.