Ilk bor O'zbekiston Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi Milan Design Week 2026 doirasida “O‘rik gullaganda” (When Apricots Blossom) nomli ko‘rgazma bilan ishtirok etmoqda. Ushbu ramziy loyiha Brera tumani hududidagi “Palazzo Citterio” saroyida namoyish etiladi.
Jamg‘arma raisi Gayane Umerova loyihada ishtirok etish uchun o‘n ikki nafar mahalliy va xalqaro dizayner hamda o‘zbek hunarmandlarini taklif etdi. Loyiha taylandlik me’mor Kulapat Yantrasastning konsepsiyasi va muhofizlik qarashlari asosida yaratilgan. Ekspozitsiya yog‘och, ipak, namat, keramika va qamish kabi tabiiy materiallar orqali Orol dengizi mintaqasining hunarmandchilik an’analari, madaniyati va ekologik tarixini poetik talqinda yoritadi.
Ko‘rgazma bilan bir qatorda Orol madaniyat sammiti va “Orol maktabi” tashabbuslari ham taqdim etiladi. Shuningdek, mintaqaning ijtimoiy va ekologik voqeligini aks ettiruvchi maxsus yaratilgan “Suv tugaydigan joy” (Where the Water Ends) nomli film ham namoyish etiladi.

Впервые Фонд развития культуры и искусства Узбекистана принимает участие в Milan Design Week 2026 с выставкой «Когда цветёт урюк» (When Apricots Blossom) — знаковым проектом, представленным во дворце Palazzo Citterio в районе Брера.
Председатель Фонда Гаянэ Умерова пригласила к участию в проекте двенадцать местных и международных дизайнеров, а также узбекских ремесленников. Проект создан на основе концепции и кураторского видения тайского архитектора Кулапата Янтрасаста. Экспозиция предлагает поэтическое осмысление ремесленных традиций, культуры и экологической истории региона Аральского моря через использование природных материалов — дерева, шёлка, войлока, керамики и тростника.
Наряду с выставкой будут представлены «Аральский культурный саммит», «Аральская школа» и фильм «Где заканчивается вода» (Where the Water Ends) — специально созданная кинематографическая работа, документирующая социальные и экологические реалии региона.