Ilk bor O'zbekiston Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi Milan Design Week 2026 doirasida “O‘rik gullaganda” (When Apricots Blossom) nomli ko‘rgazma bilan ishtirok etmoqda. Ushbu ramziy loyiha Brera tumani hududidagi “Palazzo Citterio” saroyida namoyish etiladi.
Jamg‘arma raisi Gayane Umerova loyihada ishtirok etish uchun o‘n ikki nafar mahalliy va xalqaro dizayner hamda o‘zbek hunarmandlarini taklif etdi. Loyiha taylandlik me’mor Kulapat Yantrasastning konsepsiyasi va muhofizlik qarashlari asosida yaratilgan. Ekspozitsiya yog‘och, ipak, namat, keramika va qamish kabi tabiiy materiallar orqali Orol dengizi mintaqasining hunarmandchilik an’analari, madaniyati va ekologik tarixini poetik talqinda yoritadi.
Ko‘rgazma bilan bir qatorda Orol madaniyat sammiti va “Orol maktabi” tashabbuslari ham taqdim etiladi. Shuningdek, mintaqaning ijtimoiy va ekologik voqeligini aks ettiruvchi maxsus yaratilgan “Suv tugaydigan joy” (Where the Water Ends) nomli film ham namoyish etiladi.

For the first time, the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation arrives at Milan Design Week 2026 with When Apricots Blossom — a landmark exhibition at Palazzo Citterio, Brera.
Gayane Umerova, ACDF Chairperson, invited twelve local and international designers and Uzbek artisans to work on a thematic and curation developed by renown Thai architect Kulapat Yantrasast. The project offers a poetic exploration of craft, culture and the ecological story of the Aral Sea region through wood, silk, felt, ceramic and reed.
Alongside the exhibition: the Aral Culture Summit, the Aral School, and Where The Water Ends — a specially commissioned film documenting the social and environmental realities of the region.