YUNESKOning Parijdagi bosh qarorgohiga tashrif doirasida O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va O‘zbekistonning YUNESKO huzuridagi Doimiy vakili Kamol Muxtorovning YUNESKO Ijroiya kengashi raisi Vera Lakey bilan uchrashuvi ham bo‘lib o‘tdi.
YUNESKO maqsadlariga sodiqligi va uning faoliyatiga hissa qo‘shishga tayyor ekanligini tasdiqlagan holda O‘zbekiston Respublikasi o‘z nomzodini ushbu tashkilotning Ijroiya kengashi (2027-2030)ga taqdim etgan. O‘zbekiston YUNESKOning madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish borasidagi maqsadlariga sodiq ekani va uning faoliyatiga bundan buyon ham hissa qo‘shish niyatida ekani ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida yurtimiz nomzodini ilgari surish bo‘yicha tavsiyalar, 2025-yil noyabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi arafasida Ijroiya kengash ko‘rib chiqishi uchun yangi tashabbuslarni kiritish masalalari muhokama qilindi.

В рамках визита в штаб-квартиру ЮНЕСКО в Париже также состоялась встреча Председателя Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умеровой, Постоянного представителя Узбекистана при ЮНЕСКО Камола Мухтарова и Председателя Исполнительного совета ЮНЕСКО Веры Лакёй.
Республика Узбекистан выдвинула кандидатуру в Исполнительный совет ЮНЕСКО (2027–2030), подтверждая приверженность целям организации и готовность вносить вклад в ее деятельность. Узбекистан привержен поддержке инициатив ЮНЕСКО, направленных на развитие межкультурного диалога и международного сотрудничества.
В ходе встречи обсуждались рекомендации по продвижению кандидатуры, а также внесение новых инициатив на рассмотрение Исполнительного совета в преддверии 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая пройдет в Самарканде в ноябре 2025 года.