Buxoroda “Qalblar dardiga darmon” nomli birinchi Xalqaro zamonaviy san’at biyennalesining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir turli mamlakatlardan kelgan madaniy va diplomatik doiralar vakillari, rassomlar, san’at arboblari va mehmonlarni jamladi. Marosimda O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva, shuningdek, biyennale bosh tashkilotchisi Gayane Umerova, muhofiz Diana Kempbell va me’morchilik dasturi bo‘yicha san’at mudiri Vael al Avar so‘zga chiqdilar. Ular o‘z chiqishlarida Buxoroning san’at va tarix muloqoti uchun betakror makon sifatidagi ahamiyatini ta’kidladilar.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasining ushbu loyihasi Buxoroning eski shahar qismini qayta tiklash dasturining bir qismiga aylanib, mamlakatimizning merosni asrab-avaylash va uni zamonaviy talqin etish bo‘yicha strategik yo‘nalishini o‘zida aks ettiradi.

В Бухаре состоялась торжественная церемония открытия первой Международной биеннале современного искусства «Рецепты для разбитых сердец».
Событие собрало представителей культурных и дипломатических кругов, художников, кураторов и гостей из разных стран. На церемонии выступила Саида Мирзиеева, руководитель Администрации Президента Узбекистана, а также комиссар биеннале Гаянэ Умерова, куратор Диана Кэмпбелл и арт-директор по архитектурной программе Ваэль аль Авар. В своих выступлениях они подчеркнули значение Бухары как уникального пространства для диалога искусства и истории.
Проект Фонда развития культуры и искусства стал частью программы по возрождению Старого города Бухары и отражает стратегический курс страны на сохранение наследия и его современное прочтение.