Poytaxtimizda Zamonaviy san’at markazi huzurida faoliyat yurituvchi badiiy qarorgohlar dasturining yangi davrasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi, unda ushbu Markazning badiiy rahbari d-r Sara Raza tabrik so‘zi bilan so‘zga chiqdi. Mazkur tashabbus xalqaro almashinuv va madaniy muloqot uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish barobarida musavvirlar, san’at muhofizlari va tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Art-rezidensiyalar dasturi butun yil davomida xalqaro va o‘zbekistonlik ishtirokchilarni birlashtirgan bir nechta munosib deb topilgan g‘oliblar guruhlarini o‘z ichiga qamrab oladi.
Tadbir doirasida ikki oylik malaka almashish tashrifini yakunlagan rassom va dizayner Muhammad Benchellalning asarlari ham namoyish etildi. Uning Toshkentda, ilhomlanib yaratilgan loyihasi moda va makon, an’analar va innovatsiyalarni o‘zida mujassam etib, bejamador movut va soya tusidagi tasvirlarni madaniy meros va uni talqin etishning yangi shakllarini tadqiq etuvchi badiiy tilga aylantira oldi.

В Ташкенте прошла презентация нового раунда программы арт-резиденций Центра современного искусства, где с приветственным словом выступила доктор Сара Раза, арт-директор ЦСИ. Эта инициатива направлена на поддержку художников, кураторов и исследователей, создавая условия для международного обмена и культурного диалога.
Программа арт-резиденций предусматривает несколько когорт в течение года, объединяя международных и узбекских участников.
В рамках события были показаны работы художника и дизайнера Мохамеда Бенчеллала, завершившего двухмесячную резиденцию. Его проект, созданный в Ташкенте, объединил моду и пространство, традиции и инновации, превращая драпировку и силуэт в художественный язык, исследующий культурное наследие и новые формы его интерпретации.