Poytaxtimizda Zamonaviy san’at markazi huzurida faoliyat yurituvchi badiiy qarorgohlar dasturining yangi davrasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi, unda ushbu Markazning badiiy rahbari d-r Sara Raza tabrik so‘zi bilan so‘zga chiqdi. Mazkur tashabbus xalqaro almashinuv va madaniy muloqot uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish barobarida musavvirlar, san’at muhofizlari va tadqiqotchilarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Art-rezidensiyalar dasturi butun yil davomida xalqaro va o‘zbekistonlik ishtirokchilarni birlashtirgan bir nechta munosib deb topilgan g‘oliblar guruhlarini o‘z ichiga qamrab oladi.
Tadbir doirasida ikki oylik malaka almashish tashrifini yakunlagan rassom va dizayner Muhammad Benchellalning asarlari ham namoyish etildi. Uning Toshkentda, ilhomlanib yaratilgan loyihasi moda va makon, an’analar va innovatsiyalarni o‘zida mujassam etib, bejamador movut va soya tusidagi tasvirlarni madaniy meros va uni talqin etishning yangi shakllarini tadqiq etuvchi badiiy tilga aylantira oldi.

A presentation of the new round of the Centre for Contemporary Art's residencies programme was held in Tashkent, with Dr. Sara Raza, Art Director of the CCA, delivering a welcome speech. This initiative aims to support artists, curators and researchers by creating conditions for international exchange and cultural dialogue.
The art residency programme includes several cohorts throughout the year, bringing together international and Uzbek participants.
The event featured the work of artist and designer Mohamed Benchellal, who completed a two-month residency. His project, created in Tashkent, brought together fashion and space, tradition and innovation, transforming drapery and silhouette into an artistic language that explores cultural heritage and new forms of its interpretation.