O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova boshchiligidagi delegatsiya Abu-Dabidagi “Al Burda Award 2024” taqdirlash marosimida ishtirok etdi.
Tadbir doirasida Birlashgan Arab Amirliklari Madaniyat vazirligi va O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi. Bitimda madaniy muloqotni mustahkamlash, anʼanaviy hunarmandchilikni qoʻllab-quvvatlash hamda malaka oshirishlar, badiiy qarorgoh va taʼlim dasturlarini amalga oshirish nazarda tutilgan.
Alohida e’tibor islom merosini asrab-avaylash va hunarmandchilikni rivojlantirishga qaratilgan “Al-Burda” grant dasturiga qaratilgan. Hamkorlik doirasida ijodiy almashinuvni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qoʻshma koʻrgazmalarni oʻtkazish, xalqaro madaniy tashabbuslar, jumladan, Buxoro biennalesida ishtirok etish

Делегация Фонда развития культуры и искусства Узбекистана во главе с председателем Фонда Гаянэ Умеровой посетила церемонию награждения Al Burda Award 2024 в Абу-Даби.
Во время мероприятия был подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством культуры ОАЭ и Фондом развития культуры и искусства Узбекистана. Соглашение направлено на укрепление культурного диалога, поддержку традиционных ремёсел, а также реализацию стажировок, арт-резиденций и образовательных программ.
Особое внимание уделено грантовой программе Al-Burda, нацеленной на сохранение исламского наследия и развитие ремёсел. В рамках сотрудничества планируется проведение совместных выставок и участие в международных культурных инициативах, включая Бухарскую биеннале, для укрепления творческого обмена.