O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova boshchiligidagi delegatsiya Abu-Dabidagi “Al Burda Award 2024” taqdirlash marosimida ishtirok etdi.
Tadbir doirasida Birlashgan Arab Amirliklari Madaniyat vazirligi va O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi. Bitimda madaniy muloqotni mustahkamlash, anʼanaviy hunarmandchilikni qoʻllab-quvvatlash hamda malaka oshirishlar, badiiy qarorgoh va taʼlim dasturlarini amalga oshirish nazarda tutilgan.
Alohida e’tibor islom merosini asrab-avaylash va hunarmandchilikni rivojlantirishga qaratilgan “Al-Burda” grant dasturiga qaratilgan. Hamkorlik doirasida ijodiy almashinuvni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qoʻshma koʻrgazmalarni oʻtkazish, xalqaro madaniy tashabbuslar, jumladan, Buxoro biennalesida ishtirok etish

A delegation of the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, headed by its Chairperson Gayane Umerova, attended the Al Burda Award 2024 ceremony in Abu Dhabi.
During the event, a memorandum of co-operation was signed between the UAE Ministry of Culture and the Uzbekistan Art and Culture Development Foundation. The agreement is aimed at strengthening cultural dialogue, supporting traditional crafts, as well as implementing internships, art residencies and educational programs.
Special attention is paid to the Al-Burda grant programme aimed at preserving Islamic heritage and developing crafts. As part of the co-operation, joint exhibitions and participation in international cultural initiatives, including the Bukhara Biennale, are planned to strengthen creative exchange.