13-aprel kuni Osaka shahridagi Expo-2025 ko‘rgazmasida O‘zbekiston milliy pavilionining rasmiy ochilishi bo‘lib o‘tdi. Marosim tantanali ravishda tasmani kesish bilan boshlandi. Unda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova, Osaka shahri meri Yokoyama Hideyuki, O‘zbekistonning Yaponiyadagi Elchisi Muhsinxo‘ja Abdurahmonov, loyiha me’mori Shirin Bryukner ishtirok etdilar.
Marosimdan so‘ng faxriy mehmonlar – Osaka va Nara shaharlari merlari Yokoyama Hideyuki va Nakagava Genlar uchun pavilion bo‘ylab sayr uyushtirildi. Mehmonlarga Shirin Bryukner va livanlik dizayner Nada Debs hamrohlik qildilar. Tashrif ishtirokchilari O‘zbekistonning madaniy merosi, barqaror rivojlanishi va innovatsion kelajagini aks ettiruvchi me’moriy gʻoya va ekspozitsiya bilan tanishdilar.

13 апреля на Expo 2025 в Осаке состоялось официальное открытие Национального павильона Узбекистана. Церемония началась с торжественного разрезания ленточки. В ней приняли участие председатель Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова, мэр города Осака Ёкояма Хидеюки, посол Узбекистана в Японии Мухсинхужа Абдурахмонов, архитектор проекта Ширин Брюкнер.
После церемонии для почётных гостей — мэра города Осака Ёкояма Хидеюки и мэра города Нара Накагава Ген
— была организована экскурсия по павильону. Гостей сопровождали Ширин Брюкнер и ливанский дизайнер Нада Дебс. Участники визита ознакомились с архитектурной концепцией и экспозицией, отражающей культурное наследие, устойчивое развитие и инновационное будущее Узбекистана.