Birinchi Buxoro biyennalesi arafasida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Buxoro viloyati hokimi Botir Zarifov birgalikda biyennale dasturi uchun safarbar etilgan obyektlarni ko‘zdan kechirdilar.
Turkum sayl va tadbirlar yo‘nalishi bo‘lajak anjumanning asosiy maydonlari: tarixiy obidalar majmualari, jamoat joylari va zamonaviy ko‘rgazma maskanlarini o‘z ichiga olgan. Unda alohida e’tibor me’morchilik yodgorliklarini saqlash, restavratsiya ishlarining sifati, shahar infratuzilmasi holati, shuningdek, ishtirokchilar va mehmonlar uchun yaratilayotgan logistika masalalariga qaratildi.
Mezbon maskanlardagi bevosita shu kabi monitoring sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish va shaharning butun dunyodan tashrif buyuruvchi mehmonlarni qabul qilishga hozirligiga ishonch hosil qilish imkonini berdi. Biyennale nafaqat badiiy tadbir, balki madaniy diplomatiyaning kelajagi va O‘zbekistonning kreativ sanoat tarmoqlarini rivojlantirishni muhokama qilish maydoniga aylanadi.

In anticipation of the first Bukhara Biennial, Gayane Umerova, Chairperson of Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, and Botir Zarifov, Khokim of the Bukhara Region, conducted a joint tour of the venues involved in the Biennial programme.
The route included key venues for the future forum: historical ensembles, public spaces and modern exhibition areas. Particular attention was paid to the preservation of architectural monuments, the quality of restoration work, the state of urban infrastructure, and logistics for participants and guests.
This on-site monitoring made it possible to coordinate efforts and ensure that the city is ready to welcome guests from all over the world. The Biennial will not only be an artistic event, but also a platform for discussing the future of cultural diplomacy and the development of creative industries in Uzbekistan.