Birinchi Buxoro biyennalesi arafasida Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova va Buxoro viloyati hokimi Botir Zarifov birgalikda biyennale dasturi uchun safarbar etilgan obyektlarni ko‘zdan kechirdilar.
Turkum sayl va tadbirlar yo‘nalishi bo‘lajak anjumanning asosiy maydonlari: tarixiy obidalar majmualari, jamoat joylari va zamonaviy ko‘rgazma maskanlarini o‘z ichiga olgan. Unda alohida e’tibor me’morchilik yodgorliklarini saqlash, restavratsiya ishlarining sifati, shahar infratuzilmasi holati, shuningdek, ishtirokchilar va mehmonlar uchun yaratilayotgan logistika masalalariga qaratildi.
Mezbon maskanlardagi bevosita shu kabi monitoring sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish va shaharning butun dunyodan tashrif buyuruvchi mehmonlarni qabul qilishga hozirligiga ishonch hosil qilish imkonini berdi. Biyennale nafaqat badiiy tadbir, balki madaniy diplomatiyaning kelajagi va O‘zbekistonning kreativ sanoat tarmoqlarini rivojlantirishni muhokama qilish maydoniga aylanadi.

В преддверии первой Бухарской биеннале, председатель Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова и хоким Бухарской области Ботир Зарифов совершили совместный обход объектов, задействованных в программе биеннале.
Маршрут включил ключевые площадки будущего форума–исторические ансамбли, общественные пространства и современные выставочные зоны. Особое внимание было уделено вопросам сохранности архитектурных памятников, качеству реставрационных работ, состоянию городской инфраструктуры, а также логистике для участников и гостей.
Такой мониторинг на месте позволил скоординировать усилия и убедиться, что город готов к приёму гостей со всего мира. Биеннале станет не только художественным событием, но и площадкой для обсуждения будущего культурной дипломатии и развития креативных индустрий Узбекистана.