2025-yilning 17-avgust kuni O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova hamda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi “Expo 2025 Kansai, Osaka” butunjahon ko‘rgazmasidagi Yaponiya pavilioniga tashrif buyurdi.
Tadbirda Yaponiya tashqi ishlar davlat vaziri Hisayuki Fujii ham ishtirok etdi. “Odam jonli laboratoriyasi” nomi ostida taqdim etilgan Yaponiya pavilioni Yaponiya innovatsiyalari, madaniyati va anʼanalari barqaror va uygʻun jamiyatni shakllantirishga qanday qo‘shishi mumkinligini aks ettiruvchi makon sifatida yaratilga.
Tashrif davomida madaniy, akademik va iqtisodiy aloqalarni kengaytirish istiqbollari, xalqaro loyihalarni birgalikda amalga oshirish imkoniyatlari ham muhokama etildi.

On 17 August 2025, the delegation of the Republic of Uzbekistan headed by Gayane Umerova, Chairperson of Uzbekistan Art and Culture Development Foundation, and Laziz Kudratov, Minister of Investments, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, visited the Japan Pavilion at the World Expo 2025 Osaka, Kansai.
State Minister of Foreign Affairs of Japan Hisayuki Fujii also attended the event. The Japan Pavilion, presented under the title "Human Living Laboratory", is designed as a space that reflects how Japan's innovation, culture and traditions can contribute to a sustainable and harmonious society.
During the visit, they also discussed prospects for expanding cultural, academic and economic ties, as well as opportunities for joint implementation of international projects.